Съпругът ми претърпя злополука и сега по предложение на Лекарската консултативна комисия се нуждае от шина за ръката. Вярно ли е, че имаме право на целева помощ за получаване на тази шина. Какъв е начинът и откъде могат да се получат тези помощи?
Е. КРЪСТЕВА, Павликени
Г-жо Кръстева, вие действително имате право на целева помощ. Този вид парично обезщетение се отпуска от дирекциите за Социално подпомагане по местоживеене. Задължително е с отпуснатите ви пари да закупите необходимото ви помощно средство (ТПС). Не можете да използвате помощта за покриване на други нужди. Това може да бъде инвалидна количка, инвалиден стол, слухов апарат, ортопедични обувки и др.
Какви са необходимите документи:
Протокол от Лекарска консултативна комисия или Експертно решение на ТЕЛК за вашето заболяване. В тях е посочено точно средството, което ви е необходимо.
Молба-декларация по образец, която се подава в Дирекция “Социално подпомагане” по местоживеене за отпускане на целевата помощ.
В срок от 14 календарни дни службата от Дирекция “Социално подпомагане” издава Заповед за отпускане на помощ за закупуването на техническото помощно средство.
Тази заповед от службата “Социално подпомагане” представяте във фирма, която има лиценз от Агенцията за хора с увреждания за внос на технически помощни средства.
Списъка на лицензираните фирми, заедно с вида на помощните технически средства, които всяка от тях внася, ще получите в Дирекцията.
При получаването на съответното помощно средство трябва да се оформят необходимите документи, а именно: Фактура и приемателно-предавателен протокол за получаване в 4 екземпляра.
Така подготвените документи оформят целия пакет от документи в съответствие с изискванията на Правилника за приложението на закона, обработват се по съответната програма на Министерството на труда и социалната политика и се изпращат от фирмата до съответните Дирекции за социално подпомагане по местоживеене.
Важно! – Помощта може да бъде ползвана до 3 месеца от датата на издаването.
Защо не издават временни удостоверения на инвалидите
С голямо възмущение прочетох статия за източване на НОИ от инвалидите и реших да ви пиша как НОИ източва инвалидите поради бездействието и несправедливостта на социалната ни система. Строителен инженер съм с над 30 г. стаж и не бях боледувала до миналата година, когато получих остра криза по време на пътуване в чужбина и бях приета по спешност във френска болница. След прибирането ми в България и лечение в няколко различни болници у нас се оказа, че заболяването е нелечимо и с решение на ТЕЛК получих 80% инвалидност с право на работа и пенсиониране по болест. Поради това, че все още работя и разходите ми за транспорт са значителни, ми е необходима транспортна карта, на която имам право като инвалид. Подадох в НОИ молба за пенсионно решение и в Социалната служба към района по местоживеене молба за транспортна карта, обаче от там ми обясниха, че едва след период от 3 до 6 месеца ще мога да я получа, тъй като в НОИ решението за пенсиониране ще е готово тогава. Подадох в Социалната служба молба за социална оценка, но се оказа, че отново след месец ще трябва да попълня нова молба и след около 2 месеца, при това ако ме одобрят, евентуално мога да получа 9 лв. за социална интеграция.
Любка НИКОЛОВА, София
За съжаление, нещата са така уредени в Кодекса за социално осигуряване (КСО) и Наредбата за пенсиите, че пенсията в случая се отпуска от датата на настъпване на инвалидизацията (датата на решението на ТЕЛК), но КСО предвижда едномесечен срок, в който медицинската комисия може да оспори решението. Отделно от това НОИ има определен тримесечен срок за издаване на разпореждане за отпускане на пенсия. Така срокът, в който ще получа разпореждането, може да стане и доста по-дълъг от три месеца. Макар че пенсията ми ще бъде отпусната със задна дата, липсата на издадено разпореждане ми пречи да получа транспортна карта, полагаща ми се като инвалидизирано лице. Законодателят не е предвидил тази възможност и реално ще мога да се възползвам от правата си няколко месеца след придобиването им. Тези забавяния от страна на НОИ и Социалните служби са за сметка на инвалидите, при това не по наша вина, но ние трябва да заплащаме за тези неуредици. При сравнение с подобни казуси в други страни се констатира, че това са неправомерни нарушения на правата ни, предвид членството ни в ЕС, чиито регламенти за инвалидите би трябвало да са задължителни и за България. Необходимо е да се сезират отговорните органи, за да получи адекватно решение проблемът и възмездяване за направените не по наша вина разходи.
Читателят предлага:
Да се предоставя на инвалидите временно заместващо удостоверение за периода на обработка на документите им от горните институции, с което те да имат възможност да ползват правата си през този срок.
Това вече се практикува в други институции - МВР, КАТ и т.н., и единствено нехайството и некомпетентността на НОИ и социалните служби е причина да не се въвежда и при тях.
Защо е мъка да вземат месечните надбавки за храна на инвалидите
Синът ми е на 45 години и е с трайни тежки увреждания вследствие на прекаран в детството си паралич. Преди време прочетох, че ще може да получавам помощи за лечение и храна. Сигурно ли е това, защото в социални грижи още нямат такава информация?
Лиляна НИКОДИМОВА, Пазарджик
Г-жо Никодимова, въпросът, който поставяте, беше разгледан в парламента. Хората с увреждания да имат отново право на месечна добавка за диетични храни и лекарства, решиха депутатите. Това стана възможно с приетите на първо четене промени в Закона за интеграция на хора с увреждания. При гласуването на тези промени всички бяха “за” и нямаше нито един “въздържал се” или “против”. Правото на тази добавка бе отменено с разпоредби от бюджета за 2006 година. Според Министерския съвет правото на тази добавка трябва да се върне, защото всяко увреждане водело до допълнителни заболявания. Със закона се въвежда и социална оценка на уврежданията на хората, която се извършва на базата на медицинска експертиза. Целта на тази оценка е да се установят потребностите от рехабилитация на хората с увреждания, както и техните възможности за професионална реализация и интеграция в обществото. Социалната оценка съдържа и предложение за месечна добавка за социална интеграция, която цели допълване на собствените доходи и покриване на допълнителните разходи на хората с увреждания. Добавките ще се изразходват за образование, комуникации, поддържане на здравословното състояние на хората с увреждания чрез диетично хранене и лекарства.
Подготви Паулина БОЯНОВА
Все още няма коментари