Добре дошли в епохата на Антропоцен - нова епоха в 4.5 милиардната история на нашата планета. Благодарение на колосалните промени, които човечеството нанесло от средата на XX век, планетата Земя навлезе в нова, отделна от ерата на Холоцена. Тя на свой ред е поставила своето начало преди 11 700 години след края на Ледената епоха, пише "Индипендънт".
Учените от специално създадения международен екип са единодушни и обясняват, че края на една епоха настъпва след определено събитие. Така например астероида, който е причинил пълното изчезване на динозаврите и е сложил края на късната Епоха Креда преди 66 милиона години. Това явление е променило състава на почвените скали и седимент до такава степен, че останки от сблъсъка са откриваеми по цялото земно кълбо.
Днес вече са налице доказателства, че човечеството е влязло преди около 65 години в Антропоцена. Те бяха представени на открития на 27 август 35-ти Международен геологически конгрес в Южна Африка.Ето по-важните от тях:
Химикалите в земеделието
През последното столетие, химическите фертилизароти или веществата, които изкуствено обогатяват почвата, са увеличи двойно размера на нитроген и фосфор в почвата. За това сигнализира факта че установеното наличие на химическите вещества по коритата на езера е в най-високите си размери отчетени през последните 100,000 години.
Алуминий
Рядко срещан в естествен вид в края на XVIII век, днес производството му в световен мащаб се е покачило с 98 процента в сравнение с 50-те години на XX век.
Бетон
Разпространен от края на Втората Световна Война, днес бетона заема първа позиция сред използваните в строителството материали. Количеството произведен бетон е достатъчен, за да покрие напълно всеки квадратен фут от планетата с по три унции бетон ( 1 унция се равнява на 28,35 грама; 1 фут се равнява на 0.093 квадратни метра).
Пластмаса
Теглото произведена пластмаса ежегодно тежи грубо колкото теглото на всички хора на планетата Земя взети заедно. Една част от нея бива рециклирана, но по-голямото количество се изхвърля по сметища или пък завършва на дъното на океана. Пластмасата, наред с алуминия и бетона се разлагат много бавно и със сигурност ще оставят след себе си значителни фосили, наричани накратко ‘технофосили’ от геолози.
Радиационни частици в атмосферата
Радиационните частици, генерирани във въздуха като резултат от взрив на термоядрени оръжия в средата на XX век съдържат химичните вещества карбон-14, както и плутоний-239. Те ще са откриваеми в седиментните скали и лед поне още 100,000 години.
Сметища
Материалите, които се изхвърлят в сметищата, използваните в строителството, както и в минната дейност са източник на най-високо количество нови минерали внесени в околната среда след Голямата кислородна катастрофа от преди 2.3 милиарда години (тъй като кислородът е токсичен за живота, най-вероятно част от живите организми на Земята са изчезнали след голямото му натрупване в атмосферата.
Язовири
През последните 60 години, огромни язовирни стени са били построени в световен мащаб с темп на растеж от една на ден. Всяка от тях ще просъществува между 50 и 200 години, което на свой ред ще доведе до прекъсване на естествения поток от седиментни частици към океана, предизвиквайки разрив в естествения процес по образуване на слоеве от скали.
Последствията или какво да очакваме от новата епоха също са коментирани от учените. Най-явните са ускорената ерозия на почвата, изменението на глобалния климат, повишаване нивото на световния океан.Някои от тези последствия са изключително продължителни и вече необратими.