Магическа пещера се намира в близост до странджанското село Сливарово. С местността са свързани много древни ритуали за лечение. Един от тях напомня африканската вуду традиция. От незапомнени времена болни оставят умалени макети на човешки органи в скалната хралупа. Те са изработени от тенекия или от сребро.
Куклите
„Когато на някой човек болестта е по тялото или не е установена, то той си прави нещо като вуду кукла на себе си и я носи тука“, разказват изумени очевидци. Болни твърдят, че древната магия наистина действа, защото нерядко болестта по все още необясним начин остава върху самия макет в пещерата.
Светилището, наречено в чест на света Марина, е трудно за откриване. Намира се в гъсти и непроходими гори. Веднъж стигнали до пещерата, хората откриват, че вътре има своего рода аязмо. То е уникално, а в цяла България няма подобно нещо. Водата тече по стените на пещерата само на определени места.
„Когато влезе някой много грешен човек, водата престава да капе“, разказват сливаревци. На пода са поставени отрязани шишета, които събират лековитите капки за най-болните хора.
„Смиване”
Наоколо дърветата са отрупани с конци, дрехи или парцалчета. Това пък е свързано с друг магически ритуал. Според него те приемат болестта на човека и тя остава там, а болният си отива жив и здрав вкъщи.
Изследователи обясняват, че мястото е било най-големият култов център на светицата Марина в Югоизточна Тракия. Местните хора си спомнят, че хора от близки и далечни села идвали тук на поклонение и “смиване” с лечебна цел. Поклонници и кервани със страдащи хора пристигали в миналото чак от Цариград.
На това място е съществувало селище още в древността, за което свидетелстват тракийските могилни некрополи и следите от металургична дейност. Тогава местните жители са се кланяли на слънчевия бог Хелиос. За това свидетелства тракийското скално светилище в местността Ватралòва поляна. Там в скалата са изсечени каменни кръгове с диаметър 10-15 см.
Все още няма коментари