Павлик Морозов е роден през 1918 г. в с. Герасимовка, Тоболска губерния (сега Свердловска област). Според съветските историци е „пионер - герой № 1, участник в борбата с кулаците в периода на колективизацията”. Убит е заедно с брат си Федя през 1932 г., а за убийството са обвинени роднини.
Предай баща си – помогни на Родината
Изоставена жена ридае в неугледната си къщичка. Току-що по единствената улица в малкото им селце е преминала шумна процесия. Председателят на селсъвета и неин доскорошен съпруг Трофим Морозов прави показна нова сватба. По-големият й син Павлик, който току-що е навършил 10 години, я утешава:
- Майчице, миличка, скъпа, любима! Не плачи. Ще преживеем! Аз ще върша абсолютно всичко. И ще му отмъстя, ще му отмъстя!
... Трагедията на най-знаменитото дете в СССР започва така: в семейството на червения партизанин Трофим Морозов се разиграва драма. Главата на семейството, 40-годишният Трофим Сергеевич, се влюбил. И то толкова страстно, че не го възпрели нито съпружеският му дълг, нито четирите му сина – един от друг по-малки, нито риданията на отхвърлената жена. Зарязал семейството си и отишъл при местната красавица Антонина Амосова. При жива съпруга се жени втори път, а сватбата трае цяла седмица. В същото време четирите момченца, носещи неговата фамилия, гладуват и ходят в дрипи. Най-големият, Павлик, поема грижите за семейството. Спира и да ходи на училище – нямало кога, а и нямало в какво.
Какво става след това е добре известно на всички. Павлик пише донос срещу баща си, разказвайки как той покровителства кулаците. Много скоро пролетарският съд осъжда Трофим Морозов на 10 години затвор. А след две години синовете му са убити. Телата им били намерени в гората, а за убийството са обвинени братовчед им, дядо им, баба им и кръстникът им.
Много хора се опитват да разгадаят мита, наречен „Павлик Морозов”
Писателите Вероника Кононенко и Юрий Дружников (автор на книгата „Агент 001 или Възкръсването на Павлик Морозов”), журналистът Петър Соломейн, дори славистката от Англия Катриона Кели (написала книга за Павлик), драматургът Нина Беленицкая (автор на пиесата „Павлик – моят Бог!”, премиерата на която беше неотдавна). Но като че ли версията на психолога Иля Маверински ни се струва най-близка до истината, въпреки че е толкова неочаквана. Затова и много от издателствата отказват да публикуват книгата му.
- Тази история не ми даваше покой много години – разказва Иля Александрович. – Аз проучих всички документи, свързани с делото на Трофим Морозов и убийството на децата му. И не вярвам, че роднините му са убили момчетата – това престъпление оставям на съвестта на тогавашните власти. Относно доноса на Павлик срещу баща му (а такъв действително има), то причината била напълно разбираема. Това е класическа проява на Едиповия комплекс.
И понеже участниците в онези събития вече не са между живите, се наложи трохичка по трохичка да научавам за отношенията в семейство Морозови – продължава ученият. – Всички разпитани твърдят, че Павлик обожавал майка си повече от влюбен мъж. Когато кърмела по-малките му братя, той седял до нея, без да сваля поглед, а понякога молел и на него да даде. До деветгодишен Павлик се къпел в банята с майка си. А когато Татяна Семьоновна решила, че синът й е вече пораснал и не му разрешавала да влиза с нея в банята, той често поглеждал как се къпят родителите му. А после с часове обичал да разресва гъстата и дълга майчина коса, заравял глава в нея, вдишвайки мириса й. Често й носел големи букети от хризантеми и полски цветя, та баща му започва да подозира, че майка му си има любовник и я пребива от бой. С малкото дребни стотинки, случайно попаднали в ръцете му, Павлик купувал малки, но много трогателни подаръци на майка си. Само заради нея се бъхтел над учебниците – за да получи награда за труда си. Съселяните си спомнят и малките гадости, които причинявал на баща си. Когато майката искала бащата да нацепи дърва, синът криел брадвата, когато бащата оставал в града по работа, синът разказвал на майка си как разбрал, че баща му нарочно се е запил в града. За наказание баща му го налага с ремъка.
Павлик свивал ръце в юмруци и все повече започвал да ненавижда баща си. Роднини разказвали, че Трофим бил вбесен от малкия си наследник и затова напуснал семейството. На раздяла казал на Татяна: „За всичко е виновно любимото ти синче!”, пребил я от бой, със сътресение на мозъка и счупени ребра. Тогава синчето се заклева да отмъсти. И успява. След година и половина пред съда разобличава бащините си афери.
Татяна Морозова – любимата жена на малкия Павлик, живяла дълго. Обикаляла по градовете, срещала се с пионерите и разказвала за подвига на сина си. Умряла през 1983 г., в дома си, заобиколена от портрети и бюстове на Павлик.
Според Фройд
Едиповият комплекс се изразява в ревностно влечение на момченцето към майката и недоброжелателно отношение към бащата. По-късно се стеснява в сферата на безсъзнателността и определя множество аспекти на сексуалността и невротизма на мъжете (подобно явление у момичетата се приравнява с комплекса Електра). Името на явлението съвпада с древногръцкия мит за цар Едип и едноименната драма на Софокъл, в която Едип убива баща си Лай и се жени за майка си Йокаста.
“Павлик” да ти падне на главата
В бившия СССР е имало изключително много паметници на Павлик Морозов – в кварталните градинки, в парковете, в училищата и домовете на децата. Изработвани са от скулпторката Виктория Соломонович. Но веднъж в работилницата й един от гипсовите Павлици паднал върху бедната жена и я убил...
За 30 иракски сребърника
Неотдавна се появил иракски вариант на Павлик Морозов. 15-годишен младеж иракчанин предал на американците баща си - атентатор. На иракския „Павлик Морозов” американците осигурили политическо убежище в САЩ, награди за услугите, допринесли „съществена полза на американската държава”. Името на подрастващия се пази в тайна, затова пък историята за бащиното предателство и помощта на американските войници активно се използва от американската пропагандна машина.
Пионерска правда
Любимата жена на Павлик Морозов
80 години се водят спорове кой е той - малолетeн Юда, разбойник или борец за справедливост?
0 коментара
Все още няма коментари