Искам да разкажа как в моето село Русаля, Великотърновско, се създаде ТКЗС.
Аз съм селянче, а по-късно 12 години от трудовия ми стаж преминаха в предприятията, свързани със земеделието - "Земснаб" и "Сортови семена".
Трудно беше в началото на създаването на ТКЗС след Девети септември. Трудно се разделяха с имуществото си земеделските стопани, нямайки представа какво ще стане. В нашето голямо семейство имотът беше на баба ми, която имаше четирима синове, от които само един земеделец. Баща ми беше учител, единият ми чичо - офицер-летец, а другият - отличен текстилец. Но когато дойдеше време за прибиране на реколтата, се събличаха дубляните костюми, офицерските одежди, обличаха се домашно тъканите дрехи и всички отиваха на нивата.
Председателят на Съвета лично дойде вкъщи да призове баба Върба да даде нивите в ТКЗС. Тя откровено му отговори, че няма вяра на първите кооператори-бедняци, защото доста от тях не са имали "стока" (така тя наричаше домашните животни - овце, коне, биволи) и не знаят как да се грижат за нея. А в нашия дом вечер първо се нахранваше и прибираше добитъкът и тогава се прибирахме за отдих и вечеря. След дълги и трудни увещания и от страна на синовете й накрая баба се съгласи. Никой не я би, нито тормози. Но всяка сутрин отиваше рано-рано край ТКЗС-то, за да види живи и здрави ли са черните й вихрогони, които вземаха наградите на Тодоровден.
Постепенно стопанството укрепна благодарение на трудолюбивите хора. Замогнаха се кооператорите.
Построиха си много нови къщи. Махнаха трънените огради и си направиха зидани, с камък и кирпич. Обезблатиха се гьоловете в село, застлаха се улиците с чакъл, а по-главните се асфалтираха. Изгради се хубав читалищен дом, изгради се ТКЗС комплекс, направиха се баня, фурна, здравен дом. Едно от най-бедните села стана за пример. И днес, по време на Малка Богородица - 8 септември, русалчани от цялата страна посещават родното село.
Къде са сега нашите ненадминати зеленчуци? А консервните фабрики?
Кой и как унищожи нашето зеленчуко- и семепроизводство?
Елена Димитрова, Горна Оряховица
2 коментара

чичо
2017-09-25 00:00:39
Отговори
Нищо не спомина колко се заплащаше един трудов ден . А колко задължително трудодни трябваше да имаш .Хората се замогнаха -крадеше се кой с кавото може , с каруци , камиони , с комбайни , коне , магарета , денонощно и накрая фалираха . Всички млади избягаха по градовете и останаха няколко бабички и дядовци да работят в ТКЗСто . При смяната на ТАТО , каво се казваше в доклада , че селското стопанство е пред фалит , с огромни задължения . И хоп смениха ТАТО / главен виновник / макар че те крадоха най мкого .

гого,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
2017-09-25 00:15:49
Отговори
Единият в земснаб , другия учител , третия офицер , четвъртия тектилец . Когато дойдеше време за прибиране на реколтата всички бяхме на нивата . А като стана ТКЗС , никой не отиде . Всички се скрихме в града . Тогава не даваха жителство и хорато бяха принудени да правят какви ли не неща .
София 6°
Видин 11°
Враца 11°
Русе 10°
Варна 35°
Бургас 32°
Пловдив 37°