Регионалният исторически музей – Пловдив, пуска за Коледа и новата 2016 г. луксозен стенен календар, озаглавен "Пловдив в миналото". Стилното издание е с размер 47 x 67 см и включва едни от най-ценните фотодокументални свидетелства, създадени от 70-те години на XIX в. до средата на XX в.
Колекционерският тираж ще бъде наличен в музейните експозиции "Съединение на България от 1885 г." на пл. "Съединение" и експозицията "Българско Възраждане" на ул. "Цанко Лавренов".
В изключително качество са показани великолепни фотографии от легендарни майстори на обектива като Димитър Кавра, Георги Данчов - Зографина, братя Карастоянови, братя Кацарови, Вацлав Велебни, Никола Стаменов, Андрей Андреев.
В календара са поместени образите на улици, площади и природни забележителности, които днес са променени или напълно изчезнали - първата панорама на Пловдив от 1873 г., старият мост на Марица и придошлата река, емблематичният ресторант на Сахат тепе, площад "Джумая" като пиаца за таксита, сградата на аптека "Марица", за чийто колорит все още се говори от уста на уста, величествени фотографии от главния павилион на Първото българско земеделско-промишлено изложение, Военният клуб в оригиналния му вид преди пожара от 1927 г. и др.
Прелистването на всяка страница отваря нова тема. Ще разберете как е унищожено Марково тепе и кога започва озеленяването на останалите хълмове, кой е първият пътешественик, описал часовниковата кула на Сахат тепе, какви са предишните наименования на площад "Римски стадион", кои са архитектите, дали облика на Главната, защо в продължение на хилядолетия Трихълмието е било душата на града а "Узун чаршия" е наричана "търговското сърце", какви са фактите около организирането на Първото българско земеделско-промишлено изложение, създаването на градината "Цар Симеон" и удостояването на Димитър Кудоглу с прозвището Най-голям дарител на българското здравеопазване.
Показват в календар изчезналия Пловдив
Колекционерският тираж ще бъде наличен в музейните експозиции
0 коментара
Все още няма коментари