Легендарната холивудска актриса Грета Гарбо е почуквала с токчетата си в България, сочат разказите на кондукторка от “Ориент-експрес”. Звездата от черно-белите филми, сред които най-популярни са “Мата Хари”, Анна Каренина” и “Дамата с камелиите”, е направила кратка разходка на гарата в Пловдив на път за Истанбул с “Ориент-експрес”. Шармантната актриса умира на 18 септември 1990 г. на 85.
Ето спомените на кондукторката Стела Янева от Пловдив, също покойна, която е обслужвала пасажерите на международния влак:
“Завършила съм американски колеж. Назначиха ме за кондуктор на българската част от пробега на “Ориент-експрес”. Беие есента на 1932 г. Помня добре, защото скоро бях навършила 25 години. Още с качването във влака на българо-югославската граница, минавайки през купетата, в окото ми се наби една дама, която стоеше сама в купето от “лукс класа”: правилен нордически носу красиво очертано устни, долната малко издадена напред, руса коса, сини очи, загърната в скъпо кожено палто. Грета Гарбо. Не можех да сбъркам. Бях запалена кинолюбителка и не изпусках филм с нейно участие. В дома си имах десетки списания с нейни снимки. При проверката на билетите тя ме попита с малко твърд скандинавски акцент къде спира влакът. Казах й, че той спира в София и в Пловдив. На гарата в София тя не пожела да слезе, а на пловдивската слезе, поразходи се из перона, отпи няколко глътки вода от чешмичката и когато се запъти към вагона си, някакъм продавач на цветя й навираше в ръцете букет хризантеми. С изразителен жест Гарбо му показа, че няма български пари и не може да му ги плати. Накрая продавачът й ги даде безплатно. Та можеше ли който и да е мъж да устои на мекия, галещ поглед на тези красиви очи и благородни жестове и маниери?
Артистката му се поклони леко в знак на благодарност и се качи във влака. Тръгнахме. Аз унесено гледах тази сцена през прозореца на служебния вагон.” Разказът на кондукторката е документиран преди смъртта й от киноведът Костадин Костов. Той се запознава със служителката на “Ориент-експрес”, видяла очи Божествената, по време на кинолекции в Пловдив за живота и артистичния път на Гарбо. Спомените на жената съвпадат с написаното в биографичния роман и филм на киноактрисата. Там е упоменато за пътуване до Истанбул с “Ориент-експрес”. След срещата си с кондукторката киноведът се разравя в българската преса и открива заглавие: “Грета Гарбо в София”. Вестник “Народна воля” от 6 ноемви 1932 г. пише: “Известната кинозвезда Грета Гарбо, която от няколко месеца пребивава в Стокхолм, ще мине през софийската гара за Цариград.” Разказът на кондукторката обаче документира само спирка в Пловдив, не и в столицата.
Обяснението на киноведа Костадин Костов е, че Грета е ненавиждала срещите с журналисти, а те биха били неизбежни, ако Гарбо се е покажела на перона в София, където са знаели за нейното пътуване.
Грета Гарбо е родена в Стокхолм в бедно селско семейство. Първата й професия е продавачка, била е 15-годишна. В шоубизнеса пробива най-напред като манекенка на шапки. След като се записва в школата на Кралския драматичен театър в Стокхолм, среща режисьора на дебютния й филм Мауриц Стилер. Той й поверява роля в “Сага за Йоста Берлинг” /1924 г./ и й дава артистичното име Грета Гарбо. Рожденото име на актрисата, получила през 1954 г. “Специален Оскар за незабравими изпълнения” е Грета Луиза Густафсон. Българските певици Маргрет Николова и Грета Ганчева са кръстени на нея. Родителите им са били нейни поклонници.
Все още няма коментари