Когато човек остане сам между четири стени, пенсията му не стига за хляба и киселото мляко, а лекарствата са почти недостижим лукс, идва времето на спомените. На онези спомени, които не само топлят душата и карат сърцето да бие учестено. Те са спомените, които връщат вярата в доброто и в красивото у хората. За два такива спомена от младежките си години ни разказва 69-годишната бивша медицинска сестра от Стара Загора.
- Мария, казваш, че има спомени, които са по-важни от храната?
- Аз съм от хората, които оцеляват благодарение на спомените. И добре че ги имам, защото иначе не знам как бих могла да живея в тези трудни времена. Срещите ми с хора като Радой Ралин, Стефан Продев, Петър Младенов, Ренета Инджова, Жоржета Чакърова и много други популярни личности днес са храната и водата ми, топлото и приятното. Никога няма да забравя доброто, което ми стори Цола Драгойчева. Бях дете и за първи път отидох на детски лагер. Случи се така, че се разболях и точно в този момент в лагера пристигна Цола Драгойчева. Още помня нежните й ръце, с които ме погали, и топлите очи, с които ме гледаше. Днес могат да разказват за тази жена каквото си искат, но за мен тя ще си остане най-добрата фея, благодарение на чиито ръце бях излекувана.
- Години след това срещала ли си се с нея?
- Не, не съм, но има нещо комично в цялата тази история. Когато дядо ми Иван Русев Кючюков от село Люляк научи колко време Цола Драгойчева се е грижила за мене, докато бях болна, реши да й отиде на гости в София. Слага дядо ми едни дисаги на рамо, като ги пълни с армагани за Драгойчева - домашна трахана, сирене и извара. Хваща няколко ярки и един петел, слага ги в кошница на гърба и се качва на влака за София. Там като слиза, хваща едно такси и му казва да го откара направо в дома на Цола Драгойчева. Тя го посреща, кани го в дома си, а той се разпорежда: най-напред да заколиш петела, а след това ярките! Няма да ги коля, казала домакинята, ще ги оставя да ми носят яйца и да се плодят. Та това изпълваше дядо ми с гордост - почита жената селския труд, оценява го, беше неговият коментар. Когато дядо се върна от София и започна да си развива пояса, от него изпадаха доста банкноти. Цола Драгойчева му ги беше сложила в пояса, без той да усети. Дядо ми почина на 89 години и до края на дните си не престана да благославя Цола Драгойчева.
- А с Валентина Терешкова къде и по какъв повод се запознахте?
- Тук, в Стара Загора. Когато дойде в България след полета, тя гостува, не знам по каква линия, в едно семейство и аз бях поканена да направя кекс. Времето до нейното пристигане беше кратко, а всичките необходими за кекса продукти липсваха. Намерих каквото можах и започнах да правя кекс, но с усещането, че нищо няма да се получи. Дори сега не мога да си спомня какво точно слагах в брашното, но когато извадих кекса от фурната, той изглеждаше много добре. Когато домакините дойдоха с Валентина Терешкова, аз предложих кекса на масата. С тревога следях за първата хапка на рускинята. Исках по израза на лицето й да разбера какво съм изпекла във фурната. Явно, вкусът не е бил толкова лош, защото Терешкова ме похвали, като каза, че съм голям майстор. Не помня какво се е говорило на масата в онази вечер, но помня как изглеждаше кексът. И израза на лицето на Терешкова помня, когато взе първата хапка... Усмивката на тази жена ме накара години наред да се чувствам уверена във всичко онова, което захващах да правя...
Мария Стефанова: Цола Драгойчева спаси живота ми
А Валентина Терешкова ме накара да вярвам в себе си
0 коментара
Мария Стефанова
Цола Драгойчева
Посрещането на Валентина Терешкова в България
Все още няма коментари