Навремето, когато ходех в София, гледах по два филма на ден, от 20 и 22 часа. Случиха се „Шинел” по Н. В. Гогол и „Хамлет” по У. Шекспир. Гледах ги в кино „Ц. Церковски” и „Млада гвардия”. И понеже на афиша за филма пишеше само „Хамлет”, чух в един разговор: „Какво е пък това „Хамлет”. Влязох, седнах и когато Хамлет разговаряше с духа на баща си, се изплаших. Беше страхотна сцената, в която духът заричаше Хамлет да отмъсти за неговото убийство.
От тогава обикнах Лорънс Оливие, който играеше Хамлет. Лорънс Оливие и Вивиан Лий, а във Франция - Жерар Филип и Мария Казарес са най-прекрасните театрални двойки. После гледах Инокентий Смоктуновски в ролята на Хамлет. Руските филми бяха все за войната, най-хубав бе „Война и мир” на Сергей Бондарчук по Лев Николаевич Толстой. После гледах американски филм „Война и мир" - но то бе друга версия, друго разбиране и представяне! Достоевски в „Мечтателят” беше представен чудесно от Олег Стриженов, а гледах такъв и с Марчело Мастрояни, но не беше същото впечатлението. Особено ме очароваше „Фанфан Лалето”.
Сега на мода са криминалните сюжети, големи страхотии, които понякога сънувам, та по-добре е да не гледам всичките филми. Но когато си сам, когато си пенсионер и всичко си изчел от романите, какво друго да прави човек вечер, докато заспи.
Веселин Димитров, Мездра
2 коментара
Alex
2017-04-03 09:19:50
Отговори
Какво да говорим,г-н Димитров?...Можем само да въздишаме по миналото,защото имаше достойни,велики артисти!Ние живеехма с тях,ние дишахме техния въздух,летяхме с техните мечти,скърбяхме с техните герои...Имаше обаче едно условие- четяхме по-напред книгите и след това гледахме на екрана "Тримата мускетари","Потоп","Големите маневри","Червено и черно","Стършел","Летят жерави","Клетниците"...Всичко край нас плуваше в миналото,скрито в истини и въображения,в нещастия и вяра!Сега...сега можем да гледаме как се разчленяват тела,как извънземни идиоти унищожават Земята,сякаш тя не представлява нашия дом,как полуголи "мъжки" момичета наказват женствените вече мъже, синия екран напълно избута в ъгъла големия екран на киното,то всъщност може би съществува само в Щатите,в Индия,където хората все още имат онова прекрасно въображение,майсторство и мъничко наивитет,че участвуват заедно с артистите при създаването на този прекрасен киносвят!
Друг пенсионер
2017-04-03 10:20:11
Отговори
Всяко време си има своите потреби. Нали не смятате, че класическите произведения са били масово настолно четиво? Постигането на "красотата" в различните й проявления е мъчителен процес. И тогава и сега.