След 31 г. служба в БНА и вече 23 г. пенсия понякога в мен изникват мили спомени за онова, което се случваше в родната казарма. Скоро гледах по телевизията мач от хандбалното ни първенство и се сетих за една забавна случка, макар и не толкова спортна.
В началото на 60-те години на м. в. започна да пробива новия и интересен спорт хандбал. В Шумен (той тогава се наричаше Коларовград - на името на съратника на вожда Димитров), където беше дислоцирано артилерийското училище, също започнаха да никнат отбори по ръчна топка. И ние курсантите в нашия учебен дивизион се запалихме и сформирахме отбор. Аз бях лекоатлет, тичах бързо, а и умеех да си служа с лявата ръка и набързо бях приет в тима. Физкултурникът майор Николов реши да не остане назад и събра всички мераклии за новата игра в отбор на училището.
През лятото всяка година имаше Общоармейска спартакиада, в която участието беше задължително. За домакин на хандбала бе определено Военноморското училище във Варна. Голям кеф за вечно лелеещия отпуск боец – освен това слънце, море, мацки... Отборите бяха много и близо две седмици си изкарахме страхотно в морската ни столица. Впрочем щях да забравя – тя пък се казваше Сталин, още не беше развенчан култът към бащицата на народите.
Спяхме във физкултурния салон – на дюшеци на пода, но това не бяха несгоди, а подробности от интериора. Привечер идваше десертът – водачът на отбора майор Първанов разписваше книжките за градски отпуск. Знаехме, че един от нашите е малко зле с мисловния процес и решихме да му спретнем другарски номер. Зевезекът Пенчо отиде при него, след като книжките бяха разписани, и го попита до колко часа му е отпуската. До 24 часа, отвърна Кольо. А на нас са разписани до 25, отговорихме дружно ние. Голям смях падна, когато Кольо отиде да се жалва пред майора, че отпуската му е с 1 час по-малко.
Казвам всичко това, защото ми се случи да служа със същия колега в прочутия Грудовски гарнизон. Той обаче само една година бе в строя. След това служителите на военното контраразузнаване (ВКР) си го харесаха и го направиха свой кадър. Така Кольо стана верен войник на щита и меча на партията в армията - прословутото ВКР. Не са малко онези, чиито съдби се преобърнаха на 180 градуса именно заради слухтенето и доносите на т. нар. спецове.
Та ето от кои талантливи люде се попълваше военната контраразведка. Няма да се учудя, ако и сега е така, виждайки какво се случва с армията на милата ни татковина.
3 коментара
о.з. полк. от ВКР Миланов
2015-12-07 19:51:44
Отговори
Уважаеми о.з. майор Михайлов (предполагам, че това е вашето военно звание в запаса). Това което сте написали е пълна измислица. По онова време в ДС и ВКР служеха хора, които бяха с години напред от такива като вас. Жалко, че моят колега в Грудовския полк не ви е пратил в Строителни войски, където е точното ви място. Беден и нещастен сте г-н Михайлов. И днес.
войник от СВ--НЯКОГА
2016-03-04 22:27:15
Отговори
Бай хуй, Миланов,измислица си ти.Служил съм на майка България в СВ ,под 66420 Стара Загора,войниците шофьори и други подмазвачи на ВКР, бяха дисципаджии и пандисчии ,пратени да дослужва военната си служба в СВ,аз бях със средно/тогава/,сега съм висшист,и ме караха да карам стар камион ГАЗ 53, с дизелов мотор--измислица за икономия на гориво. Да та ева у болшевика.
Милко Стоянов
2023-07-29 12:36:01
Отговори
Уважаеми г-н Михайлов, за съжаление или пък за радост истината си е истина, нежависимо че някой хора я приемат болезнено с което само я потвърждават.