Възпитаничка на руската театрална школа, тя става „кинодива” №1 за Хитлеровите кинематографи. Нейни близки приятелки са Ева Браун, Магда Гьобелс и съпругата на Гьоринг Ема Зонеман. Но най-важното е, че сам Хитлер обичал Олга дотолкова, че я поставял над известните тогава Марика Рок и Зара Леандър. В Русия обаче филми с нейно участие никога не са показвани. В същото време остават предположенията, че е била дълбоко законспириран агент на руското разузнаване и регулярно поддържала връзки с НКВД. По този повод една от бившите разузнавачки Зоя Воскресенска пише: “Днес категорично е ясно едно – кралицата на нацисткия райх Олга Чехова е била една от тези, които героично са се борили с фашизма на тихия фронт”.
Как Книпер става Чехова
Фамилиите Книпер и Чехов се събират преди повече от сто години, когато Антон Павлович Чехов се жени за актрисата Олга Леонардовна Книпер. Малко преди това, през 1897 г., в семейството на брат й Константин се ражда момиченце, което в чест на леля си е наречено Олга. Младата Олга от детството си е безумно красива, много се интересува от театър и когато навършва 18 години, баща й, известен петербургски чиновник, я изпраща в Москва под крилото на знаменитата й леля. И през лятото на 1914 г. тя вече играе в театъра на Станиславски - във “Вишнева градина”, „Три сестри”. Имала много достойнства - красива, умна, с големи артистични способности, но умението й да побърква мъжете стояло над всичко. Всички млади актьори били безумно влюбени в нея и най-вече двамата племенници на Чехов – Михаил и Владимир. Тя вече била влюбена в Михаил, виждайки го на сцената на „Малий театър”.
„Загубвах ума си по него” - признава в мемоарите си ”Стрелките на часовника ми вървят обратно”. И още през есента на 1914-а, за ужас на семейство Чехови, те се женят тайно – тя е на 17, Михаил на 23. Другият брат, Владимир, се самоубива от нещастна любов. Едва след една година, когато вече Михаил е един от най-известните руски актьори, родителите му признават този брак. През 1916 г. се ражда дъщеричката им, по традиция също Олга, но всички я наричат Ада. Отношенията им обаче стават все по-напрегнати. Михаил Чехов започнал направо да води любовниците си у дома, при жена си. Голяма роля за това играе майката на Михаил, която така и не може да се примири с този брак.
„Държавна актриса” на Райха
Олга решително зачерква семейния живот и в началото на 20-те години заминава за Германия. Първи роли в театъра, покана в киното – и за руската актриса изведнъж започват да се надпреварват местните кинорежисьори, макар че не знае нито дума немски. Но в Германия на власт идват нацистите и девойката с руска фамилия изведнъж станала... ”държавна актриса” на Третия райх и любимка на Хитлер. Макар и да носела фамилията на знаменития писател, моминското й име било Книпер, немско. Така че проблем в нацистка Германия не трябвало да има и тя наистина няма. Но и фамилията Чехова не изоставя, защото през ХХ век Антон Чехов се възприема вече не само като велик руски писател, но и като световен класик. А и тя страстно мечтае да бъде Чехова – всъщност да бъде едноименница на жената на Антон Павлович, великата актриса Олга Книпер-Чехова. Безспорният й талант не остава незабелязан.
Без никаква подкрепа, без език, красива и умна, Олга прави главозамайваща кариера. Сантименталната немска публика я признава и се влюбва в нея. Предложения за роли се сипят отвсякъде. Младата актриса снима по 6-7 филма годишно, а след появата по кината на „Мулен Руж” се събужда знаменита. През 1923 г. приема немско гражданство.
Тя вече е една от звездите на немското кино, а след идването на власт на нацистите и званието „Държавна актриса” е повече от обяснимо.
За запознанството си с фюрера Олга разказва: През януари 1933 г. Хитлер вече е райхсканцлер, а доктор Йозеф Гьобелс – райхсминистър на народната просвета и пропагандата, бях поканена на прием у г-н министъра на пропагандата. Присъства и фюрерът... Първоначалното ми впечатление за него е: свенлив, нерешителен, макар че се държи с дамите с австрийска любезност. Поразително, почти недостижимото му превръщане от многословен принудител във фанатичен подстрекател, когато е сред масите.
От арест я спасява лично Хитлер
Носели се слухове, че между нея и Хитлер има не само приятелство, макар че актрисата опровергава постоянно тези намеци и се озлобява, когато я разпитват за това. Наистина в главната квартира на Фюрера за нея винаги имало приготвена отделна стая. И тя действително е негова фаворитка, но той й симпатизира като актриса. Тя е много красива, популярна жена и се ползва с успехи сред мъжете, включително и пред Гьоринг.
Но има и двама души, които не я обичат – това са Химлер и Гьобелс. Последният се опитва да й се подмаже, но му отказват. Тя реагирала доста остро и пише: „Опитва се да се отърве от комплекси, предизвикани от кривите му крака и дребната, абсолютно негерманска фигура, и използвайки поста си на министър, се стреми да преспи с всички пораснали и оформени актриси”. На един от приемите Гьобелс успява да я провокира, за което тя едва не плаща с живота си. В Берлин организират прием по случай бъдещото превземане на Москва от фашистите. Оленка блести – ухажват я най-известните германски мъже. Изведнъж неизвестно откъде до нея се появила фигурката на Гьобелс: „Как мислите, Олга, ще празнуваме ли Рождество в Москва?” Чехова отсякла: „Не, няма да празнуваме”. Гьобелс се поинтересувал защо. На което Чехова, без да й мигне окото, отговорила: „Пред опасността руснаците ще се солидаризират както никога!”
Олга играе в немски театър, в киното, става популярна, но не си позволява гръмогласни изяви за политиката. Участва в състава на агитбригадите на немската армия на Източния фронт. Напълно е лоялна към немския режим. Но Химлер все пак я подозира. През пролетта на 1945 г. той, за когото Чехова пише: „Прилича на земемер в пенсия… тъпче на едно място и се чувства явно не в своята чиния и когато ме види с дълбоко деколте, се вкаменява от изумление” решава, че фрау Олга най-накрая е прекалила и трябва да бъде арестувана. Тя обаче веднага е уведомена за плановете на „земемера”.
В едно прекрасно утро Химлер с подчинените си чука на вратата й. Домакинята любезно кани господата да влязат. Химлер прекрачва прага на гостната и замира. В креслото, пиейки кафето си, седял самият Хитлер… Химлер се извинил и се сбогувал. А Хитлер често й повтарял: “Фрау Чехова, взел съм ви под крилото си, защото иначе Химлер ще ви прибере в своите мазета”. Знаел ли е той нещо за “другата” й работа и ако е знаел, защо не й е попречил? Или е бил толкова самоуверен, че не допускал, че такава беззащитна жена го лъже?
… агент на Берия?
Официално обвинение на Чехова в Германия не било предявено. Но се носят слухове, че „държавната им актриса” е шпионка на Сталин. Самата Чехова нито веднъж не отворила тази тема. В полза на тази версия обаче говорят много факти. Преди отпътуването й за Германия я извикали в разузнаването „за консултация”. А синът на Берия, Серго Гегечкори, пише, че Чехова работила за баща му: „Чехова беше свързана с баща ми много години… Аз зная кой я е вербувал и с каква цел е направено това, но не смятам, че съм в правото си да говоря с такива подробности за биографията на разузнавачката”. И не се учудвам, че органите на Държавна сигурност на бившия Съветски съюз, а после и на Русия не са потвърдили участието й във войната като разузнавач. Най-вероятно няма и никакви документи за това. Обяснението е много просто – моят баща нито тогава, през 1945-а, нито по-късно е искал да я разсекретява. В картотеките на Държавна сигурност липсват хиляди имена на такива хора. Баща ми беше убеден, че “истинският нелегален не трябва да фигурира в списъците на апаратчиците”.
След превземането на Берлин офицери от Червената армия арестуват Олга Чехова и я изпращат в Москва. „В столицата я разпитват във вътрешния затвор на НКВД. Говорят, че Берия лично присъствал на разпита” - разказват очевидци. Макар и арестантка, успяла да се разходи из града. Тази разходка обаче запомнила за цял живот. На улицата към нея притичва момиче, което извиква „Предателка” и я заплюва в лицето. „Разпитвали я, а след това я освободили – това не е ли факт в полза на това, че Чехова е била агент на НКВД - споделя бивша разузнавачка. Та нали по това време невинните хора ги разстрелват за най-малките подозрения! А фаворитката на Хитлер изведнъж е освободена! Странно! Така през 1945 г. Чехова благополучно се завръща в Германия. За работата й в разузнаването съветските ръководители все пак й се отблагодарили, осигурявайки й приличен живот. Но подозренията остават. Следвоенният западен свят подозира Олга Книпер-Чехова не само в това. По това време битува още една версия – че е двоен агент – на Хитлер и на Сталин.
През всичките останали години, живеейки в Берлин, тя мечтае да се завърне в Родината си, пише писма на роднините си, на приятели. Но те, изплашени от последиците от общуването с „приятелката на Хитлер”, й отговарят, че още е рано да се връща. И тя никога повече не отива “там, където не приемат предатели”.
„Стрелките на часовника й, които винаги вървят назад”, спират окончателно през 1980 г. На 83 години тя умира в дома си от тумор на мозъка.
Актрисата Олга Чехова – любимка на Хитлер и шпионка на Сталин
Фрау Чехова, взел съм ви под крилото си, защото иначе Химлер ще ви прибере в своите мазета, казвал й Хитлер. Знаел ли е нещо за “другата” й работа и ако е знаел, защо не й е попречил?
0 коментара
Хитлер така й не се замисля какво се крие в хубавата й главичка.
Друго е Хитлер да седи от дясната ти страна.
Все още няма коментари