През последните десетина дни ва Земята са се активизирали около 40 вулкана, бият тревога учени-сеизмолози. Според тях това е ясен сигнал за повишена сеизмологична активност. През 20 век на планетата ни е имало 35 изригвания на вулкани средно годишно, сега това количество е регистрирано само за седмица, показва статистиката.
От 40-те активизирали се вулкана, 34 се намират на Тихоокеанския вулканичен пръстен. Това е около 10% от всички вулкани, намиращи се тук. Някои учени предполагат, че повишената сеизмична активност се дължи на ерозията, която топенето на ледниците по света причинява. Така по-високите средни температури топят ледовете, а водата от тях ерозира горния слой на почвата и така активизира вулканите.
Това не се е случва за първи път на земята. Учени са установили, че настъпването на ледникови и междуледникови епохи на планетата ни се повтаря на всеки около 100 000 години, а от последната промяна са изминали вече 120 000 години.
Данните от Гренландия показват, че ледовете не струпат в продължение на 80 000 години по северните и южни ширини, след което в следващите 20 000 години се топят. Това активизира вулканите и те изригват, с което променят драстично климата на планетата ни.
Все още няма коментари