Учени, които са изследвали няколко века литература, са забелязали странна тенденция в моделите на нашите езици: думите, които използваме, влизат и излизат от употреба циклично през периоди, които траят около 14 години, съобщи списание "Обекти", цитирайки "Сайънс Алерт".
Учените са използвали компютърни скриптове за да намерят модели назад чак до 1700 година, като са използвали Ngram Viewer базата данни на Гугъл, която наблюдава езиковите употреби в повече от 4.5 милиона дигитализирни книги. По тои начин те са идентифицирали странни осцилации/ вид периодично трептение около равновесно положение-бел.ред/ при 56300 често срещани съществителни.
“Много е трудно да си представим случаен феномен, който ще ви даде такъв модел на разпределение,” обяснява Марчело Монтемуро от Университета в Манчестър.
“Ако предположим, че тези модели отразяват някаква културна динамика се надяваме, че това ще ни помогне да разберем по-добре защо сменяме темите, които дискутираме, и дори може би да разберем защо писателите се уморяват от едни и същи неща и избират нещо ново.”
Все още няма коментари