Човешките мумии от Египет са едни от най-ценните артефакти от древността, разказващи за историята на медицината. В недалечното минало, вместо да се съхраняват в музеи мумиите са били обект на търговия. Считало се, че при стриване на прах, артефактите имали лечебни свойства и от тях се приготвяли лекарства. За щастие промяната в начина на мислене на хората проправя пътя за някои от най-забележителните открития в историята.
За да се мумифицират телата преминавали през серия от погребални ритуали. Те са били изключително характерни за Древен Египет, а разнообразните методи на мумифициране на телата на фараоните свидетелствата за това колко напреднало лечебното изкуство и колко детайлни познания за човешката анатомия и физиология имали египтяните.
Гробище с над 1 млн. мумифицирани тела беше отркито в централната част на Египет. Учените са разкопали вече над 1700 мумии, като според ръководителите на разкопките е възможно да има над един милион мумии, погребани в саркофази на дълбочина до 23 метра, пише в. „Дейли мейл“.
Телата са намерени в пустинята на град Фаюм, на около 60 км южно от Кайро. Учените предполагат, че мумиите са погребани между I и VII век от новата ера, когато Египет е бил под влиянието на Римската и Византийската империи.
Най-вероятно намерените останки са на обикновени хора, тъй като за разлика от други мумифицирани тела, намерени в Египет, тези са открити в масови гробове. Учени продължава да се чудят и маят как е възможно медицината да е била толкова развита преди хилядолетия.
Все още няма коментари