Католическият свят има нов духовен водач – и за пръв път в историята той е американец. Робърт Франсис Превост, родом от Чикаго, бе избран за папа от кардиналите, събрани в конклав от над 70 държави, и прие името Лъв XIV. Новият понтифик, който вече владее сърцата на милиони с непретенциозното си присъствие и дълбока съпричастност, идва с необичаен път и скромно начало.
Образование и духовен път
Роден е на 14 септември 1955 г. в Чикаго, Илинойс, Превост произхожда от семейство с френски, италиански и испански корени. Завършва бакалавърска степен по математика във Виланова университет през 1977 г. Същата година постъпва в новициата на ордена на св. Августин, а през 1981 г. полага вечни обети. През 1982 г. е ръкоположен за свещеник в Рим. Придобива магистърска степен по богословие от Католическия теологичен съюз в Чикаго и докторска степен по канонично право от Папския университет „Св. Тома Аквински“ (Ангеликум) в Рим.
Мисионерска дейност в Перу
През 1985 г. Превост започва мисионерска дейност в Перу, където служи в различни градове като Чулукана, Трухильо и Чиклайо. Той става натурализиран гражданин на Перу и заема различни ръководни позиции в ордена, включително провинциален приор на августинците в Средния Запад на САЩ през 1999 г. и генерален приор на ордена през 2001 г., като служи два последователни мандата.
Епископско служение и ръководни роли
През 2014 г. папа Франциск назначава Превост за апостолически администратор на епархията Чиклайо в Перу, а през 2015 г. той става епископ на същата епархия. През 2020 г. е назначен за апостолически администратор на епархията Калао. През 2023 г. папа Франциск го назначава за префект на Дикастерията за епископите и президент на Папската комисия за Латинска Америка. Издигнат е в кардиналски сан през същата година.
Възгледи
Превост е известен със своите умерени възгледи, подобни на тези на папа Франциск. Той е застъпник за социална справедливост и подкрепя маргинализираните групи, включително мигрантите и бедните. Неговият стил на ръководство се характеризира с внимание към духовните нужди на вярващите и стремеж към диалог и включване.
Дискретен е в медиите, но е ценен заради способността си да изслушва другите и да говори с яснота и вещина по дискутираните теми. Смятан е за близък до визията на Франциск относно околната среда и относно близостта на Църквата с бедните и мигрантите. Подкрепял е Франциск и в решението му да позволи на разведените и на сключилите повторен граждански брак двойки да получават свето причастие.
От игри с вафли до Светия престол
Още в детството му семейството на Робърт усеща призванието му. „Докато ние играехме на полицаи и крадци, той раздаваше Свето Причастие с вафли“, разказва брат му Луис Превост. „Всички му казвахме, че ще стане папа. И ето – шейсет и няколко години по-късно, това е реалност“.
Луис си спомня как е чул новината: „Когато по телевизията започнаха да четат името му и казаха „Роберто“, веднага разбрах. Скочих от леглото и започнах да танцувам. Това е невероятно!“
Спортни пристрастия
Освен духовен водач Лъв XIV е и спортен фен. Обича тениса и следи с ентусиазъм футбола – както перуанския отбор „Алианца Лима“, така и италианския „Рома“. В САЩ подкрепя бейзболния отбор Chicago White Sox, а отборът вече му е изпратил фланелка с неговото име във Ватикана. Брат му подчертава: „Никога не е бил фен на Cubs. Винаги беше със Sox“.
Все още няма коментари