"Хората от древни времена са смятали, че като си скрият най-ценното в такова свято място, боговете и духовете ще ги пазят. Според легендата около Аладжа манастир има дълбоко подземие, в което са скрити големи съкровища, укрити по време на османското нашествие. Информацията дължим на братята Карел и Херман Шкорпил и сътрудниците на Варненското археологическо дружество, които още преди 100 г. обикалят околностите и записват всички предания, които местните хора споделят", разказва Валери Кинов, главен уредник на музейния комплекс.
Рим папа е известен още и като Урум папаз (в превод от турски означава "християнски свещеник"). Излиза веднъж в годината, обикновено пролет. Когато види някой човек измежду дърветат, го пита "Има ли на Хачуката пръчки за каране на коне? Жените раждат ли още и телят ли се кравите?". Чуе ли утвърдителен отговор, казва: "Има още време" и изчезва също тъй внезапно, както се е появил.
В околността се носят много митове. Някои казват, че са попадали на тайни врати и прокълнати пещери. Руският изследовател и пътешественик Виктор Тепляков споделя, че по време на Руско-турската война през 1828-1829 г. млад монах издирвал съкровищата на манастира. Не след дълго го открили в безсъзнание пред прокълната пещера. Джобовете на расото и ръцете му били пълни със скъпоценности. Днес никой не може да каже къде е точното място на тази тайнствена ниша.
"Аз знам! Казано ми е от Рим папа, защото разговарям с него, но не мога да кажа. Не ми позволява", допълва шеговито Кинов, цитиран от столичен всекидневник.
На територията на самия музеен комплекс няма набези от иманяри. Около него уредникът на музея не веднъж е виждал изкопи от търсачи на съкровища. Дали са открили нещо или не, остава в тайна.
Все още няма коментари