Климатичните промени ще направят плажовете по-солени, а това неминуемо ще доведе до застрашаване на популацията от крабове, морски птици и други крайбрежни обитатели, смятат американски учени от Технологичния институт на Ню Джърси.
Изследователите предполагали, че подпочвените и порестите вълни да бъдат еднакво солени, колкото и вълните по повърхността, но в хода на анализиране на образци от залива Делавер станало ясно, че средният показател на соленост на подпочвените води 4 пъти превишава показателя на морската вода.
Смята се, че основната причина за повишаването на концентрацията на солта е изпарението. Сега учените предполагат, че този процес значително е ускорен, предава The Independent.
Специалистите са изучили 400 образеца почва, взети по различно време на деня и нощта в рамките на 7 дни. Те са установили каква е концентрацията на солта в морската вода - 25 грама на литър (гр/л).
В зоната на прилива нивото се е повишило до 60 гр/л, а в някои образци от подпочвени води – до 1000 гр/л.
Според изследователите „повишената температура и понижението на относителната влажност – например, в случай на промяна на климата, не само увеличава солеността на подпочвените води, но и променя структурата на тяхното разпределение; рязко повишаване на нивото на солта се очаква в крайбрежните зони“.
Д-р Сяолун Ген, ръководител на научния проект, отбелязва, че такива промени на първо място ще повлияят върху местната екосистема: мидите, крабовете и другите обитатели на плажа ще търсят по-благоприятни условия на живот, т.е. не напуснат зоните с подпочвени води с висока соленост.
Учените предупреждават, че за предотвратяването на тези събития, близки до локална екологична катастрофа, е необходимо да се промени технологията за управление на водните ресурси в крайбрежните зони.
Все още няма коментари