Васил Стойчев празнува 80-годишнина, заобиколен от любящото си семейство, превърнало се в актьорска династия. Васил е роден в семейството на фотограф - “Фото Бански”. Завършва Образцов икономически техникум - София, една година учи във ВИИ “К. Маркс” и от 1954 до 1959 г. учи актьорско майсторство във ВИТИЗ “Кр. Сарафов” в класа на проф. Филип Филипов.
Благодаря на съдбата, че ми подари още един пореден, и то за 80-и път, рожден ден, казва актьорът Васил Стойчев, който на 29 септември навършва достопочтената възраст. През март и съпругата му Виолета Бахчеванова достигна този житейски връх, а двамата заедно честваха 55 години съвместен живот. В дома им около дългата празнична маса сядат цар Калоян, кралица Мария Стюарт (но и Мария-Десислава), дъщеря, зет, внуци, племенници и най-близки родственици. Добре че шатрата е широка, а сърцата още повече.
Двамата с Виолета се срещат като студенти в Театралната академия и винаги са били заедно - в добро и зло, в здраве и болест. Влюбват се още в трети курс, през 1960 г. се вземат, целият им творчески път преминава също заедно - в Бургаския драматичен театър „Адриана Будевска”, Народния театър „Иван Вазов”, Театър 199, както и по сцените у нас и в чужбина, където са гостували.
Откакто се помня, съм женен за Виолета и не мога да си представя живота без нея
Това споделя често Васил с широка усмивка. Съпрузите са сред малкото в артистичната гилдия, които не просто запазиха хармоничния си брак и никой не ги чу да се карат или да се оплакват от нещо, но и сред малкото българи, които твърдят, че са щастливи и напълно доволни от всичко постигнато. И сега като се обърна назад, съм удовлетворен от всичко, което ми се случи – от семейството си, от професията, от живота, от нашата публика.
Имаме всичко – награди, популярност, признание, обич - какъв по-добър подарък от това би могъл да си пожелае човек!
Пет на пет и още веднъж на пет са пропорциите в семейството – петима мъже (с внуците), пет жени (с внучките) и петима (засега) актьори.
С годините актьорската фамилия се увеличи със завършилите ВИТИЗ - голямата дъщеря Десислава Стойчева, малката Биляна Стойчева–Хорисян, зетят проф. д-р Атанас Атанасов, а сега и внучката Алиса Атанасова покорява сцените. 18-годишният им внук влезе направо в крачка в професията - Ясен Атанасов изигра главни роли във филм и две театрални постановки. Биляна играе, режисира и преподава в колеж във Вирджиния, САЩ, където живее със съпруга и двете си деца.
Каквото и да изберат внуците ни, напълно одобряваме техния избор, казва Стойчев
Независимо колко роли си изиграл, всеки артист има пет, които са го променили. Една от тях е на цар Калоян - в първия цветен български исторически филм, излязъл на екран през 1963 г. Това е филмът, който се прожектираше непрекъснато, премиерата му беше от 8 сутринта, после в 10, 12, така до 22 часа непрекъсната прожекция.
Най-голяма популярност получава с ролята на цар Калоян във филма “Калоян” на Дако Даковски. Утвърждава своята известност и с много постановки на Телевизионния театър и Радиотеатъра.
Лесно ли съжителстват двама актьори, свързани в семейство? Отговорът е "да". Защото имат общи теми за разговор, разбират се идеално по въпроса с изкуствата, лесно правят компромиси един към друг, когато става дума за работа, и т. н. А как стои въпросът, ако в семейството актьорите са петима, както е при Виолета Бахчеванова и Васил Стойчев? Освен тях с театър се занимават двете им дъщери Десислава и Биляна и съпругът на по-голямата - Атанас Атанасов. С това обаче интересните хора в рода съвсем не се изчерпват.
Родът на Виолета Бахчеванова и по майчина, и по бащина линия е впечатляващ.
Единият й прадядо бил член на революционния комитет в с. Голям извор и подковавал копитата на коня на Левски
Но не както е обичайно, а обратно. Така Дяконът препускал в една посока, а заптиетата тръгвали точно в противоположната. Другият й прадядо е капитан Дядо Никола. Интересна личност бил и бащата на Виолета. Той имал висше икономическо образование, но повече се увличал по музиката.
Свирел на китара и флейта, пеел много хубаво. Бил бас в хор "Гусла", където пеел редом до Борис Христов
Покрай баща им Виолета и по-голямата й сестра Мариана също се увлекли по музиката. Двете момичета продължили семейната традиция - Виолета в Хора на девойките (където пяла заедно с Райна Кабаиванска), а сестра й - в Академичния. След войната, за да преживяват, майка им станала библиотекар в научната библиотека на "Геоложки и минни проучвания".
Безработният вече баща решил да опита късмета си с пеене. Така попаднал на Стефан Македонски
А той, щом го чул, отсякъл: "Точно от такъв глас имам нужда". И таткото станал хорист в Музикалния театър.
Музиката е несбъднатата мечта на Виолета Бахчеванова. Всички я убеждавали, че трябва да продължи да пее, но един ден професорът й от ВИТИЗ Филип Филипов заявил: "Трудно е с две дини под една мишница". И тя без колебание сложила точка на пеенето.
Първите й театрални опити обаче не са на сцената на Учебния театър, а по време на пионерски лагер в Боровец. Решаваща роля за избора й изиграл покойният актьор Щилиян Кунев. Когато
била в десети клас, той я избрал за главната женска роля - на квартеронката Елоиза в "Чичо Томовата колиба"
След премиерата от работническия театър "Възраждане" й предложили да играе при тях. Но Виолета съвестно отказала, защото искала да завърши гимназия. Във ВИТИЗ я приели от раз, при това на първо място по бал сред момичетата. В същия клас - на проф. Филипов, бил приет и бъдещият й съпруг - Васил Стойчев. Но се залюбили едва в трети курс. Оженили се малко по-късно, точно на Великден.
После и двамата попаднали в Бургаския театър. Една година по-късно получили от Народния театър предложение за дебют на академична сцена. Дебютът на Виолета бил като Мария-Десислава в "Иван Шишман", а на Васил - в "Пред буря". И двамата били одобрени. С тази пиеса Виолета поставила и рекорд - играла ролята в продължение на 7 години и имала 450 представления. Неслучайно голямата й дъщеря се казва Десислава. Виолета играла в "Иван Шишман" дори и бременна в шестия месец. И името си дошло само. След време родила и втората си щерка - Биляна. Но този път спряла да играе отрано.
Що се отнася до Васил Стойчев, то и сред неговите предци има интересни хора. "Баща ми беше прекрасен разказвач. Знаеше всички народни песни за Марко Кралевити и всички народни предания. Но не е играл на сцена. Имам обаче чичовци и братовчеди, които са били в самодейни театри", припомня си той.
Васил Стойчев е от Кюстендил и
още като ученик в Търговската гимназия бил включен в драмсъстава и танцовата трупа на училището
След време се прехвърлил в Икономическия техникум в София, но учителката му по литература веднага усетила, че момчето има потенциал, и го насочила към сценични изяви. "На всяко тържество в гимназията аз бях рецитаторът", казва той. Продължил обучението си във Висшия икономически институт. "Просто само там имах право да кандидатствам, такава беше системата. Но пък имахме много сериозен драмсъстав. Ръководеха ни двама студенти по режисура - Димитрина Гюрова и Николай Савов. Имам много хубави спомени от тази една година. Самодейността за мен беше изява, която никога след това не се повтори. Ентусиазмът ни беше огромен. Събирахме се след часове и лекции, вечер до късно репетирахме", припомня си той.
След първата година кандидатствал тайно във ВИТИЗ. Тайно, защото все още нямал право
Приели го веднага в класа на проф. Филип Филипов. След което започнало дълго бюрократично ходене по мъките, докато бъде узаконен приемът.
Но си заслужавало. И не само заради факта, че ще може да упражнява професията, за която винаги е мечтал. В класа съдбата го събрала с Виолета. В началото двамата започнали да правят заедно етюди. "Имахме един медицински, в който аз бях лекар, а тя сестра. Трябваше да се влюбя в нея. Помня, че отидохме заедно в "Пирогов" да наблюдаваме операция. Но аз щях да припадна и излязох от залата".
Най-голяма радост му е донесла ролята на Беналкасар от "Почивка в Арко Ирис" на Димитър Димов, а заради ролята на Огнян ковача от "Иван Шишман" го поканили на кинопроби за цар Калоян. "Дако Даковски ме видял в спектакъла и ме харесал. Беше се спрял на двама души - на мен и на Стефан Гецов". Първата му голяма и любима роля в киното е именно на цар Калоян.
Съвсем логично двете дъщери на Васил Стойчев и Виолета Бахчеванова поели по техния път.
Според мен унаследяването на професиите и създаването на династии е голямо нещо
И не само в изкуството. Винаги съм се впечатлявал от поколенията мореплаватели, летци, майстори, лекари. За мен това е било резонно. Но за съжаление, у нас не се гледа с добро око на подобно нещо, казва с известна тъга Васил Стойчев. После допълва: "Нито сме ги насилвали, нито нищо".
Аз съм класически тип пенсионер телеман - пускам телевизора в 7 и 45 и гледам много, особено внимателно следя новините. С жена ми не пропускаме театрална премиера не само когато в нея участва някой от младите в семейството ни.
Паулина БОЯНОВА
Все още няма коментари