Възрастта за жената не е най-главното, може да си възхитителна на 20 години, очарователна на 40 и да останеш неотразима до края на своите дни. Това са думи на примата в модния дизаин.
Коко не е разглезена дама от висшето общество, която от скука започва да се занимава с мода. Габриел Шанел е родена през 1883 г. в Южна Франция. Със сестра й са изоставени в сиропиталище. На 17 буйната и невъзпитана Габриел трябва да избере дали да постъпи в манастир, или да продължи да учи. Тя отива в Нотър Дам - пансион към манастира в Мулен, където след часовете е принудена да чисти и да спи в мазе. Именно там девойката се сблъсква с разликата между бедните и богатите.
В пансиона тя се научава да шие и скоро започва първата си работа - прави подгъви в малко провинциално шивашко ателие. След работа пее в кабаре със сестра си, а публиката им се състои предимно от подпийнали войници.
Габриел знае само две песни, но дори и тях не пее много добре, тъй като гласът й е слаб. Една от тях, за кучето Коко, по-късно дава и името й.
Нещо в девойката обаче привлича всички. Тя е слаба, непокорна, с гаменски вид и няма нищо общо с кабаретните певици.
Докато работи в шивашката работилница,
Шанел се запознава с плейбоя и милионер Етиен Балсан и скоро след това започва любовна връзка, глезейки я с всички блага на живота,
изпълнен с лукс – диамантени бижута, дизайнерски дрехи, както и приеми, на които Коко среща елита на тогавашното френско общество. По това време тя започва да изработва и декорира шапки, което скоро от хоби се превръща в професия и смисъл на живота й. Както по-късно разказва на приятелите си, Коко „проглежда” благодарение на новото си хоби, напуска Балсан и се нанася в апартамента му в Париж. През 1913 г. отваря първия си магазин, който продава богат асортимент от палта и модерни шлифери, но бизнесът й там не просъществува дълго, тъй като магазинът се намира в сърцето на Париж и наемът за него е огромен. Типично за Шанел, провалът я амбицира още повече и тя е убедена повече от всякога, че ще успее. В периода
преди Първата световна война Шанел се среща с Артър „Бой” Капел, който доскоро е бил най-добрият приятел на Етиен Балсан.
С подкрепата на Артър Коко се сдобива със сграда и финансови средства за откриването на втория си магазин в областта Бретан. Нейните шапки са носени от известни френски актриси по това време, което й помага да си извоюва име в света на модата.
През 1913 г. Коко представя първата си дамска спортна колекция
в бутика си в Дювил, район, който е убежище на голям брой жени по време на започналата вече Първа световна война.
По-късно, когато вече е известна, Коко си измисля история, която „разкрасява” трудния й живот като дете. Така
Шанел стриктно се придържа към историята, че когато майка й починала, баща й отплавал за Америка, за да натрупа състояние там, а тя заминала да живее при две коравосърдечни лели.
Тя дори твърди, че е родена през 1893 вместо през 1883 година, което я прави с 10 години по-млада
Според нейната "разкрасена" история майка й умира, когато Коко е на 2 годинки. Всичко това Шанел прави, за да намали срама, който е изпитвала от бедността и липсата на родители по време на детството си. През 1920 г. балетният импресарио Сергей Дягилев я запознава с известния композитор Игор Стравински. Според слуховете Стравински и Коко имат любовна връзка. През 1923 г. Коко споделя пред списанието „Харпърс Базар” (Harper’s Bazaar), че "изчистеният и семпъл дизайн е ключът към истинската елегантност". Това тя се стреми да покаже в колекциите си, които са изчистени, а дрехите са удобни. За разлика от повечето европейски дизайнери, творящи по това време, Шанел определя жената като истинската същност на дрехите.
„Дадох на жените чувството за свобода, върнах им техните тела... Тела, които бяха потънали под слоеве от дантели, корсети и подплънки заради приумиците на някои дизайнери”.
Шанел дава нов живот на материи като жарсето, които преди това са били смятани за дрехи за бедни хора. Прочутото, едва ли не икона-сако на Шанел само по себе си е един малък свят в света на модната философия на дизайнерката. Коко е бунтарка, откровена и амбициозна феминистка, която дава тон в живота на много млади дами. Тя налага новия образ на жената - независима, секси и самостоятелна. Дизайнерката прави революция в модата, като освобождава жените от неудобните и тесни корсети. Именно тя през 1920 г. дава на света малката черна рокля, която и до днес присъства в гардероба на всяка елегантна жена.
Нищо не състарява така жената, както твърде натруфеното облекло
Френски учени твърдят, че са открили безспорни доказателства, че Коко Шанел е работила като шпионин за нацистите по време на Втората световна война.
Според доказателството покойната модна дизайнерка е била член на Абвер – тайното военно разузнаване на Адолф Хитлер.
Документалният филм повдига въпроси относно ролята и на други френски знаменитости по време на Втората световна война, включително певиците Едит Пиаф и Морис Шевалие, както и драматурга Саша Гитри.
Макар че френските историци се съмняват в истинността на това твърдение, съмненията им бяха игнорирани от водещите френски телевизии. Според филм, Коко Шанел започнала да работи за нацистите по време на разпадането на френската армия през 1940 г.
Скоро след това тя се завръща в Париж и се мести да живее в хотел "Риц", използван като щаб във Франция на нацистките военновъздушни сили Луфтвафе по онова време. Малко след това
Коко започва връзка с висш офицер от Гестапо на име барон Ханс Гюнтер фон Динклаге
и става толкова близка приятелка с нацистките ръководители, че е
изпратена в Мадрид през 1943 г., където използва старото си приятелство с Уинстън Чърчил в опит да постигне примирие със стачкуващите британски войници, разположени там.
Твърди се, че Чърчил отхвърлил предложението и според историка Хенри Гидел Шанел "показва невероятна мегаломания и наивност, мислейки си, че може да промени мнението на Чърчил".
Наскоро разкритият документ показва, че
по време на работата си за нацистите Шанел е носила кодовото име Уестминстър – препратка към аферата ѝ с херцога на Уестминстър през 1920 г.
Според официален нацистки документ, държан тайно в архивите на френското министерство на обраната в последните седем десетилетия, официалният ѝ номер в Абвер бил F-7124.
Водещият историк Франк Феран твърди, че Коко Шанел е използвала влиянието си сред нацистите, за да опита и да си върне бизнеса с парфюми, който продава на еврейско семейство през 1924 г.
Феран казва, че дизайнерката се е надявала, че нацистките правила, забраняващи на евреите да притежават бизнес, може да ѝ върнат компанията, но по-късно станало ясно, че еврейското семейство вече е продало дела си в парфюми "Шанел" на германски бизнесмен.
Твърденията в документален филм, че Пиаф, Шевалие и Гитри също са били свързани с нацистите, не са толкова достоверни и са свързани най-вече с идеята, че кариерите на звездите процъфтявали в окупирана Франция.
Пиаф дори приела две покани за частни концерти за нацистки функционери.
Твърди се, че властите във Франция след войната скрили досиетата на звездите за връзки с нацистите и измислили връзки със Съпротивата, за да помогнат за възстановяването на репутацията на страната.
15 от най-вдъхновяващите цитати на Шанел, неподвластни на времето
„За да бъдеш незаменим, трябва да бъдеш винаги различен."
"Жена без парфюм е жена без бъдеще."
"Най-хубавите неща в живота са безплатни. А вторите най-хубави са много скъпи."
"Ако си роден без криле, не им пречи да израснат."
"Жена, която сменя прическата си, се кани да промени живота си."
"Модата се мени, но стилът остава."
"Жената трябва да бъде две неща: елегантна и зашеметяваща."
"Добра жена с хубави обувки никога не може да бъде грозна."
"Има време за работа, има и време за любов. Друго време не съществува."
"Най-хубавият цвят на света е този, който ти подхожда."
"Преди да излезеш от вкъщи, погледни се в огледалото и махни един от аксесоарите."
"Как ще изглеждаме на 20, ни е дадено от природата, но как ще изглеждаме на 55, зависи от самите нас."
"Винаги се обличайте, сякаш днес ще срещнете най-големия си съперник."
"Не губи времето си, удряйки по стена, като се надяваш, че един ден тя ще се превърне във врата."
"Има богати хора, има и хора, които просто имат пари."
Все още няма коментари