Кой не знае Райна Попгеоргиева, известна като Райна княгиня, ушила главното знаме на Панагюрския революционен окръг за Априлското въстание през май 1876 г.? Малцина обаче могат да кажат кой е извезал знамето на Ботевата чета, с което четниците слизат от парахода „Радецки“ в Козлодуй, за да се борят за свободата на България. Смелата и родолюбива девойка, сътворила тази светиня, е Петрана Обретенова. Тя обаче остава някак в сянката на легендарната си майка - баба Тонка Обретенова, и брат й Никола Обретенов, който е сред оцелелите ботеви четници в битките с турската потеря.
Петрана е дъщеря на Тонка Обретенова от Русе, която е виден участник в националноосвободителната борба и доверено лице на апостола Васил Левски. Петте момчета и двете момичета на баба Тонка по нейния пример също се включват в националноосвободителната борба. Знамето, с което ботевата дружина слиза на българска земя от кораба „Радецки“, Петрана е приготвила през 1875 г. за Червеноводско-Новоселската чета, създадена от Русенския революционен комитет, но след разгрома на четата от турския башибозук тя го прибрала вкъщи. На следващата 1876 г. баба Тонка го пренася в Румъния, дава го на сина си Никола Обретенов и то става знаме на Ботевата чета. Байракът представлява зелен атлаз с размери 1,80 на 0,80 метра. На лицевата страна със златна сърма и коприна е извезан разярен, изправен на задните си крака, коронован лъв. Над него е изписано: "Свобода или смърт".
Петрана, по примера на майка си Тонка, обичала от малка да са занимава с „народни работи“, т.е. да помага за готвената от български патриоти революция срещу Турската империя. Тя пренасяла тайната поща между Русе и Гюргево. Разпространявала в България издаваните в Букурещ вестници на Любен Каравелов и стихосбирката на Христо Ботев и Стефан Стамболов „Песни и стихотворения“. Помагала много на братята си и приятелите им в Априлското въстание. Храбрата и волева щерка на баба Тонка не се отчайва след разгрома на бунта. По време на Освободителната Руско-турска война през 1877-1878 г. работи като милосърдна сестра в болницата на руската армия в Свищов. След 1878 г. Петрана живее дълги години в родния си Русчук, както преди Освобождението от турско иго се наричал крайдунавският град. По-късно подарява къщата си на русенската девическа гимназия „Баба Тонка“ и през 1926 г. се пренася да кара старините си при осиновената си дъщеря Марийка Борисова Георгиева във Варна. Получава нищожна пенсия, с която живее до 70-годишна възраст, като едва свързва двата края.
Петрана не блестяла с женски чар. Била мъжкарана, която обича да доминира в разговорите и да налага своето мнение. Приятелите й я наричали „професорката“. Не била любовчийка, както тогава наричали склонните към кокетство и флирт моми. Но ето че неочаквано и мъжкараната се влюбила в образования младеж Денко Пенчев, роден в русенското село Кривина. Денко уж също бил влюбен и дори се сгодил за Петрана. Но внезапно се преориентирал към красавицата Елена, дъщеря на богат русенски търговец. Елена се позабавлявала с ухажването му, но скоро му обърнала гръб и се омъжила за друг. С накърнено достойнство измаменият неверник Денко изчезнал от Русе яко дим и никой повече ни го чул, ни го видял. Любовната интрига между него и Петрана след време се превръща в интригуващ сюжет на повестта на полския писател Зигмунд Милковски, който през 1889 г. издава книгата „В зори“. Неверният Денко е прототип на главния герой Стоян Кривинов.
Силната духом Петрана била разочарована от нещастната си първа любов, но не и сломена. Тя обаче намразва мъжете и решава да не се влюбва повече. Да, ама не… Нали всяко решение е предпоследно, не след дълго Петрана пак е влюбена. Започва да копнее по 24-годишния Михаил Греков – красавец, революционер и приятел на брат й Никола Обретенов. Роденият в Бесарабия Греков дошъл в България и станал учител в Сливен. През 1874 г. се преместил в Русе, където Никола го прибира в родната си къща. Дал му и работа – да списва „поучителни за народа книжки“ и да изпраща дописки до в. „Независимост“ в Букурещ. Младежът примамил в обятията си Петрана и тя забременяла от него. Споделя пред приятелки, че бързо ще минат под венчило с Михаил, но времето минавало, а Михаил не обелвал и дума за брак и в един момент избягал в Румъния. Изоставена и изпаднала в критично положение, Петрана била принудена да направи аборт със знахарка и след тази тежка драма окончателно намразила противоположния пол. Греков се оказал голямо „леке“ не само заради непочтеното си отношение към Петрана. В български издания в Букурещ той пише гадости за Русенския революционен комитет, който според него е съставен от „неграмотници, които изглеждат добре само защото имат външно лустро“. Но и орисията на Бесарабчето, както го наричали революционерите, е печална. След Освобождението той се занимава с публицистика и писане на мемоари за националноосвободителната война. Но на стари години изпада в бедност с нищожната си пенсия от 80 лева и умира от недояждане в Пловдив. Петрана го надживява с 10 години, но също не познава радостта от живота и щастието. Семейството на баба Тонка е преследвано от политическите врагове на Стефан Стамболов и постепенно потъва в забрава.
Щерката на баба Тонка заченала от измамник, направила аборт
Петрана Обретенова ушила байрака на Ботевата чета
0 коментара
Все още няма коментари