От няколко месеца непрекъснато се говори за преизчисляването на пенсиите. Дали това ще се случи, ще видим. Спрягат се два варианта за това преизчисляване. При първия се взема за база осигурителният доход от 2018 г. Това означава да се опре процесът на остаряла информация. Какви са били заплатите тогава и какви са сега, през 2021 г. Ами цените, покупателната способност? Този вариант е ощетяващ и несправедлив за всички.
Другият подход е свързан с приноса, който е имал всеки един пенсионер в осигуряването. Това е трудовият стаж. Съгласете се, че има разлика да се пенсионираш след примерно 38 години трудов стаж или след 43 години. Според мен е редно и да се вземе под внимание и начинът, по който е осигуряван пенсионерът. Ако е работил например като учител, осигуряван е на реалната заплата, а другият е бил служител в частна фирма, осигуряван е на минимална заплата, а другите парички си ги е прибирал в пликче под масата, то следва да има драстична разлика в пенсиите им.
Ако двама са работили 40 години, ама единият е бил чистач, а другият счетоводител, това също трябва да се предвиди, защото приносът на двамата е различен.
Естествено, политиците ще спорят най-напред дали да има, или да няма актуализация на пенсиите. От чалга партията при първата си проява с кандидат-премиера Василев дори бяха игнорирали пенсиите като акцент от програмата си. Говори се, че той бил против всякакви пенсионерски разточителства. Това била лява политика, а той бил десен политик. Е, сега да си дреме вдясно и да гледа какво става. Лошото е, че когато започнат дебатите, ако се стигне до тях, от всички парламентарни групи ще се надпреварват с екзотични виждания и предложения. Така че най-накрая ще се роди някакво уродливо решение, ще се дадат някакви пари, колкото да не е без хич. И всички ще се бият в гърдите.
Антон Асенов, София
Все още няма коментари