Когато получих януарската си пенсия и тя се оказа по-ниска от декемврийската, си спомних думите на социалния министър: „Няма пенсионер в България, който да е получил по-ниска пенсия през януари, отколкото през декември. По-ниският размер е при тези, които не са свързани с трудова дейност“... Да, но моята трудова дейност е 40 години.
И още: „Съзаденото напрежение на по-ниско плащане на някои пенсии е, че при преизчисляването на пенсиите подходът е несправедлив, без да се отчита индивидуалният принос към осигурителната система“. Бързото повишаване на минималната пенсия през последните години без същото да следва и за останалите пенсии, нанесе поражения по всички нива на пенсионната система. Ние сме вече 15 години в ЕС и така и не достигнахме поне отчасти нивото на пенсиите там, все нямаше пари!
Пенсионната система през последните години е тотално дестабилизирана в резултат на безсмислени и незаконни действия на управляващите с цел потушаване на различни проблеми. Уж се грижеха за най-бедните, но при тези промени повечето средни пенсии силно се доближиха до минималните пенсии на тези бедни. Връщайки се назад в годините, всички управляващи се вглеждаха само в минималната пенсия, която вдигнаха с повече от 126 процента, а останалите мръднаха с около 30 процента. Освен това през 2017, 2018 и 2019 г. липсва осъвременяване по швейцарското правило. Време е това да се промени. В България излиза, че колкото по-малко си работил и внасял осигуровки, толкова повече държавата те възнаграждава с наливане на повече добавки и увеличения, които се осигуряват, за съжаление, от пенсионния фонд, в който обаче се внасят осигуровките на работещите. Значителна част от хората с минимална пенсия почти нямат трудов стаж през живота си.
Сега се получи един момент, в който пенсиониралите се през 2019, 2020 или 2021 г. са с пенсии, изчислени на доста по-голям осигурителен доход и сега втори път се увеличават вече с процент от 1,2 на 1,35. Получава се така, че моята пенсия, изчислена през 2014 г., е доста по-ниска от тази на колегата ми с пенсия от 2021 г. с еднакъв трудов стаж, висше образование и трудова дейност. Да не говорим и за т. нар. „Ковид добавки“ от 2020 г., които се раздават на „калпак“. Тези добавки се движеха нагоре предизборно, после паднаха наполовина и ще видим, като дойде месец юли, какво ще прави властта.
Всъщност цялото преизчисляване на пенсиите от 25 декември беше непремерено и по-скоро предизборно. И сега ще дават добавки до юли, за да сме с декемврийските пенсии, които можеше да си получаваме по решение на НС, а дотогава да се преразгледа основно тотално обърканата пенсионна система и да се върнат към началото на справедливост, устойчивост и адекватност, които сега са погазени. И както говорят сега, въпросът е да бъде решен с трайно увеличение на пенсиите за всички, а не с добавки. Мисля, че ако управляващите не решат бързо, адекватно, справедливо и коректно новия размер на всички пенсии спрямо огромното поскъпване на живота, търпението на най-бедните в ЕС ще свърши. Стига вече гръмки обещания, трябват действия и справедливост за хората в края на жизнения им път!
Инж. В. Александрова, София
Все още няма коментари