Доц. д-р Георги Рачев е най-опитният български специалист по климата и факторите, които влияят върху него. Ученият е дългогодишен преподавател по синоптичен анализ и синоптична климатология в СУ „Св. Климент Охридски”. Неговите дългосрочни синоптични прогнози се сбъдват почти 100%.
- Говори се за голям студ, който се задава тази седмица. Вярно ли е, доц. Рачев?
- Истина e. Очаква се сериозно понижение на температурите. Особено в сряда, четвъртък и най-вече във високите котловинни полета на Югозападна България, каквото е и Софийското. Минималните температури там ще бъдат около 4 градуса, но нищо чудно да паднат и до нула градуса. Много студено ще бъде на Боровец и изобщо на височина над 1200-1500 м. Там очакваме да се случи т.нар. химия. Казано иначе, да паднат обилни валежи, придружени със студен въздух. Ще завали и сняг, който на места може доста да натрупа.
- Скиорите сигурно вече викат „Ура!”. Сняг ще вали ли в равнините?
- Едва ли. Но в София е много вероятно да прехвърчи сняг. Е, 24 часа по-рано вече може да се даде по-реална прогноза какъв ще е снеговалежът. Колко сняг ще падне и къде ще бъде най-обилен. Вижте, процесът е изключително интересен и е типичен за октомври. Ето го: високото атмосферно налягане над Балканския полуостров ще осигури притока на споменатия студен въздух. Но има и ниско атмосферно налягане заради Средиземноморския циклон. Той е южно от България или почти в района на България. Къде обаче ще бъде контактната зона между топлия въздух, който носи валежите, и студения въздух, който ще ги превърне в сняг, е много трудно да се прогнозира.
- Затова ли вие, климатолозите, много плахо правите дългосрочните си прогнози?
- Разбира се! А причината за нахлуването на студения въздух е нормална въздушна циркулация, типична за ранната есен. Така беше и през 2011 г., на 17 октомври, когато половин България се оказа със снежна покривка. Тогава тежкият мокър сняг изпочупи сума дървета. Затова отсега обръщам внимание и за очаквания сняг през тази седмица – нека не забравяме, че дърветата са още с всичките си листа. И могат да бъдат изпочупени много клони, да има големи загуби. Това всъщност е негативът от очаквания тези дни студ.
- Май още не е прибрано всичкото грозде?
- Прибраха го! Предполагам, че други негативи от очаквания снеговалеж, който едва ли ще бъде на места под 1000 м, няма да има.
- Все пак да сменим ли бързо гумите на колите със зимни?
- Хубав въпрос! Законодателно вече нещата са ясни - от 1 ноември трябва да бъдем със зимни гуми. Лично аз мисля обаче, че не е необходимо толкова да бързаме със смяната им. Още повече че има голяма вероятност валежите, ако са от сняг, да приключат още в четвъртък след обяд.
- Но казахте, че минималните температури могат да паднат до нулата. Това значи заледявания по пътищата, доц. Рачев?
- Да, това означава лед. Но пък от петък ще имаме ново затопляне на времето и почти в цялата територия на България под 1500 м температурите ще бъдат положителни. А и това е вероятностна прогноза.
- Добре, как обаче е възможно от близо 30 градуса преди дни температурите да паднат до нулата и под нея. Що за аномалия е това, г-н Рачев?
- Винаги става така, когато от запад бързо нахлува студен въздух. В неговото „чело” се изнася топлият въздух, дошъл от Средиземноморието и Сахара. Затова в момента над половин Европа е топло, а над другата й част е хладно. Но в сряда и четвъртък ще се формира съвсем друга синоптична обстановка, която ще даде възможност директно от север да нахлуе още по-студен въздух.
- Ще има ли циганско лято, или да се простим с мечтите за него?
- Веднъж завинаги хората трябва да разберат, че циганското лято е времето около Димитровден. А преди това топлото и сухо време - това са си нормални периоди от развитието на времето през есента. Циганско лято се нарича топлото, ясно, слънчево и сухо време около и след Димитровден. Ще има, разбира се, и тази година! На 15-20 октомври вече можем да кажем кога точно ще започне циганското лято. Миналата година то продължи поне десетина дни.
- Значи да не вадим още кожусите и ботушите?
- Аз почти цяло лято виждам млади дами с ботуши! Само че малко по-различен модел от зимните. Сега, през октомври, ни чакат няколко вълни на по-хладно време, връщане към по-топло и отново по-хладно време.
- До колко градуса ще се качи живакът в термометрите през октомври?
- За по-голямата част от страната температурите ще бъдат между 11 и 15 градуса. Но в някои дни ще отчетем и температури 26-27 градуса. Минималните обаче ще паднат до минус 2-3 градуса.
- Тази година много рано започна суровата есен, доц. Рачев!
- Това е акцентът на разговора ни! Да, тази година първото десетдневие на октомври наистина ни изненадва с толкова студено време, имам предвид предстоящите студове! Подобно нещо се случва веднъж на 20 години. Обикновено студените вълни през октомври са в средата или в края на месеца, сега ще бъде друго.
- Не се сърдете за въпроса, доц. Рачев, но на Нова година и Коледа ще вали ли сняг?
- (Смее се.) В глобален мащаб се очаква зимата в Европа да е малко по-топла от нормалната. Но като казвам, че зимата и в България ще е по-топла от обикновено – с около градус и половина, това не значи, че през декември, януари и февруари няма да вали сняг. Нито пък ще има поледици и виелици. Очаква се всичко онова, което представлява типичният микс за времето през януари. Но за целия сезон температурите ще бъдат положителни. И веднага ще се върна на отминалата зима. Декември беше сравнително топъл, януари беше нормален, а февруари - убийствено топъл. Средно с 6 градуса над нормалната за месеца температура.
- Това какво общо има с прогнозата за идващата зима?
- То показва, че зимата ще бъде мека, но като сезонни температури. А „вътре” в самата зима да очакваме сняг и дъжд, и поледици. Но няма човек, който може да ви каже кога точно ще вали.
- Като майстор на дългосрочните прогнози, доц. Рачев, вие можете да кажете дали ще вали по Нова година. Но се въздържате! Признайте!
- За съжаление, много бих искал да кажа на всеки читател на „Ретро” точно кога ще завали сняг в неговия град или село. Но, повярвайте, това е невъзможно. Казвам обаче: гответе се за по-топла зима, в която ще има и сняг. Подробности около времето по новогодишните празници ще разкрия 3 дни преди тях и ще го направя с удоволствие за читателите на „Ретро”.
- Обичате ли зимата в България – тя е сива, мръсна, продължителна?
- Мръсна е само в големите градове и там, където се отопляват с твърдо гориво. В нашите планини зимата е прекрасна. Тя е студена, сурова, приказно бяла, с кристален въздух. Който отиде на планина, ще има възможност да диша прекрасен въздух. А това е чисто здраве. Не може човек да не обича този сезон.
Топклиматологът доц. Георги Рачев: Иде обилен сняг, после – 27 градуса
Веднъж на 20 години – октомврийска аномалия на времето
0 коментара
Все още няма коментари