Даниела Палазова
Има ли нови, по-оптимистични резултати от проучвания за лекарства срещу коронавируса? Защо медици и фармацевти смятат хлорохина за опасен? Възможно ли е всеки да започва лечение у дома с препарати на хининова основа? Съществуват ли по-пречистени разновидности на хлорохина, за което съобщи депутатът Хасан Адемов, който е лекуван с препарата, помогнал и на бизнесмена Кирил Домусчиев? За какво би ни помогнал аналгин хининът, който ни даваха навремето при настинки? С тези въпроси се обърнахме към проф. Георги Момеков от Катедрата по фармакология, фармакотерапия и токсикология на Фармацевтичния факултет на МУ – София, и член на експертния съвет по клинична фармация и анализ на лекарствата към МЗ. Професорът е председател на УС на Българското научно дружество по фармация.
– Г-н Момеков, напоследък се появиха доста публикации за препарата хлорохин, включително и по отношение на лечението на депутата Хасан Адемов. От думите му стана ясно, че има два вида препарат – със сулфат и с фосфат, и че единият бил по пречистен, по думите му. Коментира се, че ВИП пациентите имат достъп до по-пречистеното лекарство...
– Досега не са завършили големите проучвания по отношение на лечението на новия коронавирус. На този етап има само малки проучвания с лош дизайн, които са безкрайно противоречиви и емпирична терапия. При някои хора резултатът е страхотен, при други не. На този етап няма нито едно лекарство, за което с ръка на сърцето да кажем, че може да се използва широко. Нито едно лекарство в момента от тези, които се спрягат за лечение на коронавирус, не може да се използва извън контекста на болнична обстановка. Тези лекарства се използват само при хора, чието състояние е наложило хоспитализация. Това се повтаря милиони пъти от самия щаб. При 20 на сто от хората заболяването протича тежко, при 80 на сто – леко. При леките форми не се налага специфично лечение. Дали ще се стигне до терапия при тежките форми, зависи само от преценката на лекаря, тъй като тези лекарства имат много противопоказания и лекарствени взаимодействия.
– Какви са тези противопоказания, професор кардиолог от „Пирогов“ каза, че може дори да се стигне до внезапна смърт...
– Възможно е. Тези лекарства се предписват от лекар и при човек, който няма съпътстващи състояния, като цяло се понасят добре, защото имаме клинична употреба при ревматоиден артрит в продължение на десетилетия. Включително в България това лекарство го имаше, но после изчезна, защото бе изместено от по-ефективни и безопасни средства. При нас има лекувани с хлорохин и хидроксихлорохин хора, но никой от тях не е лекуван вкъщи. Това е идеята – хората да не тръгнат да си купуват такива лекарства отнякъде, защото те не са налични в аптечната мрежа у нас, а в интернет могат да се сдобият с фалшиви продукти.
– Преди дни бившият евродепутат Николай Бареков излезе с едно видео във фейсбук и показа аналгин хинин, който се продава свободно, без рецепта, в Русия, както и едно противомаларийно лекарство, което е пил профилактично преди посещение на определени страни. Той казва, че в малки дози хората биха могли да ползват такива лекарства превантивно и у дома и попита защо не се прилага лечението на по-ранен етап, а се чака хората да стигнат до тежки състояния и чак тогава да постъпват в болници и да започва лечението.
– Ами да направим Бареков национален консултант или да го поканим в щаба, за да се занимава с лекарствената политика.
– Идеята не е такава. Той просто споделя опита си.
– В България има щаб и опитни клиницисти, които успешно лекуват вирусни пневмонии. Хората, които развиват пневмония, ги лекуват в болнична обстановка. Няма нищо ефективно срещу новия коронавирус, което човек може да си купи по аптеките у нас и да използва безопасно. Аналгин хининът е чудесен антипиретик и нищо повече.
– Но ето че в Русия се продава аналгин хинин...
– Защото става дума за Русия. А плюс това аналгин хининът няма да ви излекува от коронавирусната инфекция. Хининът не е хлорохин. Това са различни лекарства. За да лекуваме малария с хинин, защото все още в някои страни се лекува с хинин, необходимата доза е по-висока, а в аналгин хинина дозата е много нежна, там има много малко хинин, така че той не става и за малария. По-важното е, че никъде по света хинин не е използван за лечение на Ковид-19, такива проучвания не се провеждат и не се планират. Хининът изобщо не влиза в проучванията – няма изследвания, няма клинични изпитания.
Хинин, хлорохин, хидроксихлорохин – това са три различни молекули. Всичките са производни на хетероцикленото съединение хинолин, но хлорохинът и хидроксихлорохинът пречат на процеса на освобождаване на вирусната РНК в клетката по механизъм, който е сходен с ефектите им при ревматоиден артрит. Хининът няма подобни ефекти. Хинин впрочем има и в тоника – напитка, родена от мъката, която британските колонизатори в Индия са изпитвали от горчивия вкус на хинина. Но в днешния тоник хининът е много малко.
– Появиха се твърдения и коментари, че бизнесменът Домусчиев е излекуван с по-пречистена разновидност на хлорохина все пак.
– Опасно е, когато хората говорят нещо, което не разбират. Хлорохин и хидроксихлорохин са две различни съединения, на първо място. Второ, самият хлорохин е наличен на пазара под различни химични форми, като дозировката им е изчислена на основата на съдържанието на чист хлорохин: Доза на хлорохин база от 150 mg е еквивалентна на 200 mg хлорохин сулфат или 250 mg хлорохин фосфат.
В крайна сметка това, което човек получава, е еквивалентно по отношение на концентрацията на самия хлорохин. От друга страна, имаме хидроксихлорохин, който е наличен под формата на сулфат.
Като пречистване препаратите не са по-чисти или по-мръсни, става дума за различни соли, една сол се използва в едни страни, друга сол – в други страни, а терминът „пречистен“ за мен е абсолютно странен, във фармацевтичната индустрия се борави с пречистени субстанции. Има различни соли. Но не значи, че едната е по-пречистена, а другата – замърсена.
– Има ли някаква истина в твърдението, че колкото по-рано се започне с употребата на препарата хлорохин, толкова по-добре за болните?
– Никъде по света няма лечение с тези лекарства, при което болните от коронавирус да си ги купуват у дома от аптеката. Терапията в цял свят е винаги в болнична обстановка, говоря за коронавирусни инфекции. Човек не може да се самолекува с тези препарати. Излизат проучвания, които показват, че тези препарати не работят много добре.
В крайна сметка тези лекарства не са убийствено опасни, но биха могли да бъдат такива при предозиране. Има много сърдечно болни, много хора, които приемат лекарства за аритмия, едно самолечение при тях би могло да бъде много страшно.
Ако при лечението измерваме съотношението полза – риск, ние трябва да видим ползите спрямо рисковете и не би било оправдано да се използват тези препарати, ако няма кой да проследява тяхната употреба.
Мисля, че бъдещето е светло, засега в България нещата са сравнително добре, защото се наложиха мерките. Дали ще продължи по този начин, зависи от това какво ще направим ние. Най-важната причина за повишаване на смъртността би била, ако задръстим болниците.
– Как ще коментирате твърденията, че при нас има ниска заболеваемост заради ваксината БЦЖ?
– Това на този етап са просто асоциации, не може да се направи причинно-следствена връзка. Ние сме ваксинирани поголовно, но БЦЖ не елиминира леталитета от Ковид-19. Признавам, че има интересни данни като градиенти между източните и западните провинции в Германия. Интересни са и данните за Швеция и Норвегия – две залепени една за друга страни, със сходен геном и манталитет, но разликата в смъртността е много голяма. Едните имат БЦЖ в имунизационния календар, а другите не. За да разберем повече обаче, ще мине много време. Засега единственото доказано средство е да се пазим от заразяване. Повечето апологети на стадния имунитет промениха мненията си на 180 градуса.
Топфармакологът проф. Георги Момеков за лечението на Ковид-19: Аналгин хининът не лекува коронавирус
0 коментара
Все още няма коментари