Д-р Ангел Kунчев е най-известният български епидемиолог. От 20 години той работи в тази област на медицината, а от 2001 г. ръководи дирекцията за надзор на заразните болести в Министерството на здравеопазването. От две години той е главен държавен здравен инспектор.
- Цялата страна пламна от чревни инфекции, д-р Кунчев! Джипитата съобщават, че в коридорите на поликлиниките не могат да се разминат от пациенти?
- Вярно е, според експертите на Центъра за заразни и паразитни болести през последните 1-2 седмици наистина има много случаи на т.нар. аденовирусни инфекции. Те преминават приблизително леко, за един-два дни. Предизвикват чревен дискомфорт Лошото е, че в същото време се наблюдава и силна атака на т.нар. ентеровируси.
- Те ли са по-опасните?
- Те наистина са много сериозни. Заболяването, което предизвикват, протича със силна диария, нерядко се стига и до обезводняване. Болният изпада в безсъзнание. Особено тежко то преминава при децата, защото те са много чувствителни на обезводняване. Според епидемиологичната справка най-много болни тези дни имаме по морето, но е пламнала и цялата страна.
- Кой е вирусът злодей, предизвикал тази епидемия от стомашни разстройства? Кой го пренесе и откъде?
- Забравете за името на виновника! Групата на ентеровирусите се състои от десетки представители, както и от т.нар. субтипове ентеровируси. Изобщо – става дума за голямо разнообразие от причинители на болестта, за една огромна гвардия от опасни болестотворни микроорганизми. Говоря за тези, които причиняват по-тежко протичащи заболявания, както и усложнения.
- Май нещо премълчавате, д-р Кунчев? Защото се говори, че тазгодишните ентеровируси водят до парализи на жертвите си, вече имало и жертви.
- Ще призная, че в момента се ровим дълбоко в генезиса на тези вируси. Много внимателно следим всички проби, взети от пациенти, и с каква скорост и къде се разпространява заболяването. Защото никак не беше толкова отдавна епидемичният взрив в Барселона, който изправи на нокти епидемиолозите в целия ЕС.
- Кой причини този взрив?
- Зловещият Ентеро 71! Внимаваме, защото той преминава с висока температура, силна отпадналост, обезводняване, загуба на съзнание. И най-страшното - води до изключително тежки поражения – менингит, енцефалит, парализи.
- Значи гарантирате, че още не е дошъл в България, така ли? Всъщност Барселона никак не е толкова далеч от нашата страна?
- Още не е дошъл у нас, но ще призная, че го чакаме. Затова и всички наши епидемиолози са в пълна готовност да го посрещнат подготвени. Само че това зависи до голяма степен и от джипитата, които поставят диагнозите. Сега няма място за пропуски, за небрежност и нисък професионализъм. Предупредили сме всички колеги лекари да бъдат максимално точни в диагнозата, навреме да изпращат материали от пациентите си за изследване. За жалост, не всички го правят съвестно.
- Колко души пострадаха от епидемичния взрив в Барселона?
- Стотици, но 87 деца бяха в много тежко състояние с менингит и енцефалит, както и с парализи на различни части на тялото. Двадесет от малчуганите още са в реанимация. Тъкмо затова аз настоявам да бъдем нащрек. Защото пазим спомена за подобен взрив, предизвикан от същия вирус. Той се случи през 1974 г. Пораженията бяха жестоки. Стотици заболели, настанени в болници. Имаше и смъртни случаи.
- Сега върлува и грип. Не е ли необичайно за топлите месеци, свикнали сме да го посрещаме през зимата, д-р Кунчев?
- Под летен грип разбираме друг вид вируси – т.нар. коксаки. Те също донесоха тежки поражения. Коксаките пък вилнеят през най-горещите дни на лятото, когато температурите са над 32-34 градуса. Обичат топлото време, тогава се размножават с пълна сила.
- Как хващаме ентеровирусите?
- Когато поглъщаме замърсена храна и вода. Колкото и чудно да е, но понякога и по въздушно-капков път, подобно на респираторните инфекции. За кой ли път го казвам и ще продължа да го повтарям – не допускайте мръсни ръце! Чрез тях може да си вкарате в организма опасни ентеровируси. Защото можем да ги хванем дори от дръжките в автобуса и трамвая, от банкнотите, от перилата на стълбите в офиса. Вярно, важна е дозата, която сме поели, т.е. концентрацията на вирусите. Както и в момента какви са защитните сили на организма ни. Ентеровирусите са много чувствителни на дезинфекционните препарати. Затова препоръчвам да се използват мокри кърпички, които са с дезинфектиращ ефект.
- Издръжливи ли са на жега и студ?
- Да, при определени условия – влага и топлина, те могат да издържат дори 24 часа. Хич не се плашат и от ниските температури. Хладилникът, който определено работи в наш интерес срещу бактериите, при тях не може да ни помогне.
- Май излиза, че трябва да се откажем и от къпането в морето това лято! Помните ли колко замърсена дори с фекалии беше водата край село Лозен?
- Разбира се, че помня. Но това са епизодични случаи, те не могат да бъдат напълно показателни.
Аз лично не вярвам, че можем да са заразим от морската вода, в нея разреждането е особено голямо. А и тя не е добра среда за ентеровирусите. Същото се отнася и за басейните, още повече че в тях редовно се сипват хлор и куп други силни химически препарати.
- Нищо не казахте как да се лекуваме?
- Препоръчвам още при първите признаци на болестта - диария и висока температура (всъщност тази година епидемията е характерна с висока температура, която много трудно се сваля!), незабавно да се търси лекарска консултация. Понякога включването на система за вливане на серуми за около час може да предотврати обезводняването на организма и ще ни спести много неприятности. Отново напомням: забравете за самолечението и за антибиотиците! Те не действат на ентеровирусите, само ще изтровите организма си.
- По това време на лятото се появяват и други вредители – кърлежите и комарите!
- Свикнали сме по традиция да ги омаловажаваме. Но не допускайте това да се случи тази година! Защото заболелите от марсилска треска и лаймска болест са с над 30% повече от други години. А пикът на тези опасни и трудно лечими болести очакваме чак след месец и половина – просто не ми се мисли какво ли ще се случи дотогава. Важно е да ходите по зелените площи и в планините с чорапи, с панталони с дълги крачоли, да обличате блузи и ризи с дълги ръкави, както и винаги да носите със себе си т.нар. отблъскващи инсектите препарати. И всеки ден внимателно да оглеждате тялото си – дали някой кърлеж не се е заселил върху него.
Стотици с 40 градуса и диария напълниха болниците
Епидемиолог №1 д-р Ангел Кунчев: Идва зловещ вирус убиец!
Мръсотията натръшка най-много жертви на морето
0 коментара
Все още няма коментари