Професорът по търговско право и преподавател в Софийския университет Огнян Герджиков е роден на 19 март 1946 г. в София. Завършил е Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски”, след което специализира във Виенския университет и в хамбургския институт “Макс Планк”. Председател е на 39-ото Народно събрание. Депутат в 39-ото и 40-ото НС. Член е на НДСВ.
- Проф. Герджиков, какъв би следвало да бъде новият правосъден министър, на какви критерии трябва да отговаря?
- Трябва да има железни нерви. Освен това трябва да търси и съгласието. Една от грешките на Христо Иванов именно беше, че не успя да потърси достатъчно съгласие в различните политически формации. И това му изяде главата.
- Вашето име се появи сред евентуалните номинации за поста. Покани ли ви някой?
- Никой не ме е канил за правосъден министър, не ме е канил и за треньор на националния отбор по футбол.
- Какво всъщност получиха гражданите с конституционните промени, които бяха гласувани в Народното събрание?
- Нищо особено не са получили. Това е една мярка, която беше замислена да бъде нещо по-съществено, но според мен не се получи желаният ефект. Това е много шум за нищо по Шекспир.
- Не гарантират ли все пак новите текстове повече справедливост за хората?
- От тези текстове, които бяха гласувани, не следва нищо по-особено. Би следвало нещо по-специално, ако се направят последващи промени в устройствения закон за съдилищата, за съдебната власт, в Гражданскопроцесуалния и в Наказателно-процесуалния кодекс. Тогава вече може да се направи нещо, което има непосредствено отношение към правораздавателната дейност. Защото това, което сега се направи като промяна на Конституцията, има за задача да решава кадровите проблеми в съдебната система. Има за цел атестирането на кадрите, наказанията, повишенията. Това е борба за политическо надмощие и влияние - нещо, което, поне за мен, е нерационално и непродуктивно. Иначе това е битката.
- Не извлякоха ли най-големите политически дивиденти от т. нар. исторически компромис АБВ и ДПС?
- Струва ми се, че АБВ наистина успя да извлече като че ли най-голяма полза, защото в крайна сметка последната редакция беше тяхна. А ми се стори, че и ДПС се присъедини в тази посока.
- Какво мислите за коментарите, че прокурорската квота ще остане доминираща и безконтролна?
- Какво означава безконтролна? Откъде да дойде контролът? Това желание за политически контрол над съдебната система, поне на мен, никога не ми е харесвал. За мен съдебната система трябва да се изчисти от политическите квоти изобщо. Разбира се, това никой не го говори, защото на никого не му отърва. Има го в Конституцията, но това е едно нейно вътрешно противоречие, тъй като по Конституция съдебната власт е независима. Тя трябва да бъде подчинена единствено на законите на страната. А ето че има политически квоти, които да определят съотношението във Висшия съдебен съвет с оглед на функциите му. Същото важи и за Конституционния съд с неговите политически квоти. Така че има едно разминаване между декларираното върховенство на закона и независимост и действителното функциониране на системата под политическо влияние.
- Предизвестени ли бяха смъртта на реформата "Христо Иванов" и неговата оставка като министър?
- Трудно ми е да правя такива кардинални заключения - дали бяха предизвестени. Той се бори в тази насока. Не успя да постигне това, което си беше наумил. Аз съм със смесени чувства по отношение на това дали трябваше да подава оставка или не. Защото ако всеки министър започне да подава оставка винаги, когато не успява в дадена област, то досега да не е останал жив министър.
- Оставката на Христо Иванов разколебава ли кабинета "Борисов 2" и Реформаторския блок?
- Реформаторският блок е бая разколебан. Самият факт, че лидерът на ДСБ - Радан Кънев, от партия, която е в управлението, става опозиционер, е парадокс в планетарен мащаб. Не знам някъде някога въобще да е имало подобна конфигурация.
- Опозиционността на Радан Кънев не поставя ли за пореден път на дневен ред въпроса за категоричното лидерство в тази формация?
- Да. Отговорът е положителен. Оттам идват и проблемите им, защото те наподобяват на орел, рак и щука. Затова и е голям потенциалът им да се разцепят.
- Възможни ли са при тази ситуация предсрочни парламентарни избори?
- Не. Прочитът, който правя, е, че подобно нещо е невъзможно. Не би било хубаво, не би било редно и добре за държавата от гледна точка и на усложнената международна обстановка. Нови избори не са приемлив вариант в подобна ситуация.
- Мислите ли, че ще се стигне до оставки на други министри в кабинета от Реформаторския блок - Тодор Танев, Николай Ненчев, Петър Москов?
- Не смятам, че ще се стигне чак дотам. Но това, че не смятам, не е никаква гаранция. И все пак едва ли ще се стигне до техните оставки.
- Как си обяснявате категоричността в оставането на Петър Москов в кабинета на Борисов, предава ли той Реформаторите?
- Трудно ми е да го съдя, защото ми се струва, че той постъпва коректно към управлението на държавата. Ако тръгне той да напуска, ако тръгне след това и Танев да напуска, Ненчев също – ще се стигне до една правителствена криза, което наистина няма да е добър вариант за България.
- Окончателно ли се отказа Симеон Сакскобургготски от надпреварата за президентския пост?
- О, тук трябва него да питате. Това е задача с повишена трудност. Само той е този, който може да даде отговора.
Проф. Огнян Герджиков: Москов е коректен, Радан е парадокс
Не съм канен нито за министър, нито за треньор на националите
1 коментара