Бившият седесар и шеф на Комисията по досиетата Методи Андреев е един от категоричните поддръжници на закона „Антикорупция” и заместник-председател на съответната комисия в парламента. Той влезе в 43-ото Народно събрание от гражданската квота на ГЕРБ като водач на листата в Пловдив-област.
ИНТЕРВЮ НА СИМО РУСЕВ
- Г-н Андреев, защо още на първо четене законът “Антикорупция” на вицепремиера Меглена Кунева не мина?
- Този закон всъщност е на кабинета и е подписан от министър-председателя Бойко Борисов, а г-жа Кунева е вносител. Да, не мина. Мнозинството, което отхвърли закона, е сбирщина от хора – такива, които откровено гласуваха “против”, и такива, които се скриха зад формулата “въздържал се”. И двете групи се явяват лобисти на корупционните практики в България. Те искат тези практики да останат и да се развиват. Аз не мога да кажа, че тези, които са гласували законът да не мине, са корумпирани. Но най-отговорно заявявам, че са лобисти на корупционните практики. Може би към групата БСП, ДПС, “Атака” и АБВ не би следвало да се причислява Патриотичният фронт. Те имат много точни попадения и може би беше въпрос на недобра комуникация. Тук трябва да е ясно, че на първо четене ние не гласуваме закона по същество, а даваме политическа заявка за нашата парламентарна воля в България да започне истинска битка с корупцията. На този етап мнозинството няма такава воля.
- Основателни ли са твърденията на Волен Сидеров, че с “Антикорупция” ще се формират структури от типа на фашисткото Гестапо?
- Много голяма част от изказалите се депутати изразиха своите съкровени надежди, че този закон може да служи за политическа репресия и се надяват, че ако те са на власт, ще могат да го прилагат именно така. Волен Сидеров е шизоиден елемент, путинова подлога. Той даде най-голяма свобода на своите чувства и виждания. На него явно му се ще в България да има точно такъв режим, какъвто той таи в съзнанието си. Това е изключителна наглост – да сравниш битката с корупцията с фашизъм. Мога да кажа, че това е чиста дебилщина. Но всъщност, ако сме точни, не става дума за дебилщина, а за много добре премерена политика. Защото официално представител на Путиновата репресивна машина и на Путиновия империализъм в българския парламент е именно Волен Сидеров. Нали е ясно, че колкото по-слаба и корумпирана е държавата ни, колкото по-лесно превземаеми с финикийски знаци са институциите ни, толкова по-сериозна става възможността Русия да прокарва през България не само икономическата си политика. Т.е. слабата държава, корумпираната държава е лесно превземаема. Това целят руските подводници, на които флагман е Волен Сидеров.
- Вие лично разпознавате ли се зад името Методи Мюлер, както ви нарече Сидеров?
- Това са абсолютни глупости. Ако аз съм Методи Мюлер, това означава, че Волен Сидеров е местният свирчо на Вова Путин.
- Няма ли основание опозицията, като твърди, че законът е слаб, защото допуска анонимни сигнали?
- Напротив, въобще не е слаб. Това прави закона много по-силен. Той ще е по-слаб, ако няма такава възможност. Друг е въпросът, че българският манталитет това не може да го преглътне. Всеки си мисли, че като дойде този закон, него ще го наклеветят. В Англия например този проблем е решен елементарно точно. Сигналите се подават по т.нар. защитени телефонни линии и защитени електронни пощи. И проверяващите не пускат сигнала веднага по страниците на жълтите издания, за да бъде окепазен конкретният човек. Само ако се установи, че сигналът е основателен, тогава стартира процедура по самата проверка.
- Не е ли порок това, че шефът на Бюрото за предотвратяване на корупцията ще е подчинен на Министерския съвет?
- Да, порок е. Тук трябва да се помисли това назначение да става чрез парламента. Такава комисия би следвало да има много по-широка гласност. Не харесвам шефът на Бюрото да се назначава от кабинета, но категорично подкрепих закона. Става въпрос за философията на текстовете. Защо например проверките да са само за 10 години назад? За това време всички ще са ажур чисти. Защо да не сме по-радикални и не се върнем до януари 1989 година? Ако голям бизнесмен или висш член на властта например е бил член на ДС, ако е бил кредитен милионер, защо да не бъде разследван, макар че това са само морално укорими неща, а не престъпления. Това лице може дори да е продало бизнеса си. Е, може ли например такова лице да бъде кандидат за шеф на Бюрото?! Т.е. за този човек трябва да има и допълнителни изисквания. За 25 години се нагледахме на много корупционни практики.
- Защо ни е този нов закон, когато и сега има антикорупционни текстове, има прокуратура, ДАНС, БОРКОР, Комисия за разследване на незаконно придобитото имущество, а осъдени и пратени в затвора няма. Няма ли ефектът да е същият?
- Да, точно така. Това е една от много важните отлики на този закон. Досега всички се оправдаваха и отчитаха дейност в посока не удари срещу хората от високите етажи на властта, а тук-там някой дребен кмет, някой дребен общински съветник, един-двама дребни прокурори. Сега идеята е с новия закон да се концентрира мощта на тези органи именно към високите етажи на властта. Такъв орган всъщност има във всички източноевропейски страни. Такъв орган няма само в Северна Европа, защото там няма корупция.
- След бламирането на закона “Антикорупция” при старта на есенната сесия не мислите ли, че той бе умишлено блокиран и преди парламентарната ваканция?
- Да. Имайте предвид, че тогава всъщност той не мина заради упорството на БСП и ДПС, които казаха, че предложението за удължаване на работното време влиза във времето на парламентарния контрол и това не е редно, защото противоречи на правилника. Ако те тогава действително желаеха законът да мине, можеше спокойно да не правят процедурен проблем. Те обаче явно целяха законът да не мине. Ясно за мен е, че БСП бяха против, защото всички корупционни практики са свързани с хора, които в даден момент са били част от тази партия. Няма какво да говорим – мутри, борчески групировки, ДС, банкери – всичко е свързано с “Позитано”. За ДПС е ясно – това би означавало да предадат едно от най-успешните творения на модела “Кой”. Такава комисия сигурно би запитала как така народен представител влиза гол като пушка в парламента, пък след една година се оказва собственик на редица фирми. АБВ също са ясни – защитават интересите на своя патрон Първанов. Знаем за спа придобивката на неговия малък син – да е жив и здрав. Дай Боже, всекиму. Ама една комисия и там би питала как станаха тия неща. Как Първанов пести от заплатите си. Все неудобни въпроси. И за БДЦ е ясно – те са сбирщайн. Там има всякакви и са притеснени.
- Има ли шанс законът след три месеца?
- Е, каза го и премиерът Бойко Борисов. Има шанс, защото през тези три месеца ние, като политици, ще усетим критиката на Европа по отношение на неприемането на закона “Антикорупция”.
ИНТЕРВЮ НА СИМО РУСЕВ
Все още няма коментари