Проф. Георги Рачев разкри пред „Ретро” ще продължат ли валежите и гръмотевичните бури, има ли опасност от нови порои и ще се порадваме ли на лято през юни. Климатологът прогнозира какви ще са максималните температури през юли и август и можем ли да очакваме неприятни аномалии във времето.
- Проф. Рачев, валежите не спират, ще има ли лято този юни?
- Нищо съществено не се случва с времето този месец. То е такова, каквото е било преди 50, 100 години. Възрастните хора наричат това време „черешови води” - точно началото на юни, когато започват масово да зреят първите череши, понякога се явява такава нестабилна обстановка, в която има ежедневни валежи, придружени с гръмотевици. Сега нещата ще продължат малко по-дълго, цяла седмица. Това „нещастие”, което се случи над Италия, се задържа в продължение на един месец. Италианците изтеглиха късата клечка, при тях непрекъснато валя и беше студено, в Алпите снегът достигна 6-7 метра. Сега това студено ядро и ниско атмосферно налягане се задържа над Балканите. Затова над целия полуостров гърми, трещи. Тази обстановка е предизвикана от ниското налягане с по-студен въздух във височина. Тя бавно ще се трансформира и ще се задържи до петък. След което в петък, събота и неделя ни очаква доста по-топло и от понеделник едно типично юнско време – много повече слънце, в следобедните часове на отделни места ще има превалявания, прегърмявания, вероятността за градушки не е изключена, макар че вече ще бъде много по-малка.
- Значи още цяла седмица ще вали?
- Да не кажа голяма дума, но докъм 20 юни поне засега някъде в България ще вали. Но не с такъв териториален обхват и не с такъв интензитет, каквито бяха валежите от петък и от неделя.
- Тоест на хората, които са си взели отпуска през юни, ще им се провали плажът?
- Не съм казал такова нещо, напротив. По морето ще бъде и сега е доста по-слънчево и по-сухо. Такива са и дългосрочните прогнози. Западна и Централна България ще бъде по-влажната и по-дъждовната. Но този период на общо нестабилно време приключва в петък. И си идва нормалното лятно време. Хората не помнят, но нашият хляб, на климатолозите, е точно в това да помним и да записваме нещата. През миналата година целият юни и почти целият юли бяха с валежи. Но след това времето беше чудесно и хората запомниха с много хубави чувства този сезон. Така че малко се престараваме в негативния характер на нещата. Вярно е, има градушки, да. Винаги е било така в началото на юни.
- Има ли опасност от нови порои?
- Някъде ще има порои – да, разбира се, че ще има, защото юни е най-валежният месец през цялата годината. 80 процента от територията е абсолютният максимум на валежите, те са летен тип, за един час пада много дъжд, понякога за половин час даже. Няма канализация, която да го поеме. Същото нещо се случи и в Германия, и във Франция. Не е толкова страшно. Въпросът е, че трябва да поработим малко върху онази част от уравнението, която се отнася до антропогенната дейност – просто трябва да се изчистят речните легла. Но не казвам да се изсекат бреговете на реките, което, между другото, много кметове правят. А това е изключително опасно, защото голямата вода подронва тези брегове и реката става съвсем неуправляема. Когато почистим речните легла и когато оразмерим правилно и построим канализацията си, загубите ще бъдат сведени абсолютно до минимум. Този природен феномен няма как да го преодолеем. Така е по целия свят. Няма нищо уникално и свръхестествено във времето сега. То наподобява други години, при цялото ми уважение към всички онези хора, които понесоха щети – от имоти, от селскостопанска продукция. И повечето хора, които са заети с агробизнеса, го знаят. Защото ще припомня две години, и то не от времето на баба и дядо: 2014-а, когато загинаха 19 български граждани от удавяне, и прословутата 2005 г., когато 20 български граждани загубиха живота си от удавяне. Нещо недопустимо в 21. век! Сега имаме само материални щети, нищо кой знае колко сериозно не се е случило. Времето е сравнително благоприятно за развитието на почти всички селскостопански култури. А там, където няма добра канализация, не при 50-60 л на квадратен метър, което е наистина адски много дъжд, но и при 20 л пак ще има проблеми. Просто трябва да се работи в това направление. Няма как да бъде другояче.
- Какви температури ни очакват през следващите седмици?
- Поне засега не се очакват продължителни периоди с много високи температури. Например цяла седмица максималните да бъдат от порядъка на 35°. Нищо чудно да има и такива стойности, но те ща бъдат в отделни дни и сравнително за кратко време. Температурите този месец ще бъдат в рамките на нормалното – в зависимост от надморската височина на града те са между 18 и 22°. Очаквам повече валежи в Западна и Централна България. Нищо чудно да достигнат в някои пунктове два пъти месечната норма. То отсега вече има пунктове, които са я „изпълнили”. В Източна България, по морето времето ще бъде сравнително сухо, с нормални валежи на места, малко по-малко от месечната норма. Предстои да видим дали ще се реализира прогнозата на Европейския център за средносрочни прогнози и на Американската агенция за изследване на океаните и атмосферата.
- Да очакваме ли неприятни изненади през юли и август, когато хората масово заминават на почивка?
- Август по принцип е най-сухият месец за около 80% от територията на страната, има най-малко валежи. Тогава и динамиката на атмосферата е най-малка. Слънчево, топло, спокойно време. Един път на десет години се очаква да бъде евентуално малко по-нестабилна атмосферата. Температурите ще бъдат нормални, дори малко по-високи, валежите - нормални. Средномесечните августовски температури са между 20 и 24°, в зависимост от мястото, което се коментира. Най-високите твърдо ще достигнат 35°. Валежите ще са между 30 и 50 л на кв. метър.Юли пък е най-топлият месец, очакват се също нормални температури и повече валежи в западната половина на България. Малко по-малко - по черноморското крайбрежие. Другото характерно е, че през лятото валежите много често се формират в резултат на 1, 2, 3 валежа. Това не е зимата – цял ден да е облачно, цял ден да вали и накрая да имаш няколко литра на кв. метър. Летните валежи се отличават с това, че са интензивни, краткотрайни и през лятото месечната норма може да бъде попълнена буквално от 2-3 такива дни. През останалото време имаме ужасно много слънце.
- Предвиждате ли аномалии, големи температурни амплитуди?
- За аномалиите е много трудно да се даде реалистична прогноза отсега. Когато се говори за много време напред, това няма как да стане. Засега не се наблюдават аномалии. Евентуално в Западна Европа се очакват повече топли дни – в Португалия, в Испания. Има възможност за горски пожари. Това е, общо взето, типично за тамошния климат. Прогноза не може да се направи и за градушките, гръмотевичните бури. Те могат да се прогнозират с някаква точност от днес за утре. Другото е хвърляне на боб, гледане на карти и т.н. Специфична е атмосферната циркулация, която трябва да се получи, и няма човек, който може да ви каже – ще има градушки между 20 и 25 юли. Той откровено ще ви излъже или ще се опитва да налучква. Времето има много хаотичен, случаен характер и за такива детайли и подробности обикновено трябва да се следи два-три дни предварително. Засега говорим за големи продължителни вълни на топло време с високи максимални температури.
Климатологът проф. Георги Рачев: Ще гърми и трещи до 20 юни, жертва сме на „черешови води“
От 20 до 35° през август
0 коментара
Все още няма коментари