Баницата е най-традиционното българско ястие, но в класическия си вариант – с яйца и сирене. Има обаче десетки вариации, особено с характерните за зимния период зеленчуци и плодове. В по-нестандартен прочит баницата от обикновено за закуска може да се превърне в основно ястия за обяд, вечеря, дори и за посрещане на гости.
С праз и бекон
ПРОДУКТИ: 3 връзки праз, 1 скилидка чесън, 1/2 ч. л. червен пипер, 330 г краве сирене, 350 г пушен бекон, 100 г свинска мас, 1/4 ч. л. ким, сол и черен пипер на вкус. За тестото: 500 г брашно (+ за плота), 1 ч. л. сол, 1 с. л. червен винен оцет.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Нарежете праза и чесъна на ситно и задушавайте под капак в половината от маста и 50 мл вода, докато омекнат. Овкусете със сол и черен пипер. Дръпнете от котлона и оставете да се охлади. Поръсете с кима и червения пипер и разбъркайте. Нарежете бекона на кубчета и го пуснете в студен тиган без мазнина. Загрейте съда и пържете бекона, докато стане златист. Охладете го. Разбъркайте брашното със солта. Налейте около 250 мл хладка вода и оцета. Замесете гладко тесто. Оставете го да почине за около 30 минути, увито във фолио за свежо съхранение. Разделете тестото на 6 топки и от всяка топка върху набрашнен плот разточете тънка кора.
Всяка кора поръсете с праз, бекон и натрошено сирене. Завийте рула с помощта на кърпа. Загрейте фурната на 200 градуса с вентилатор. Рулата завийте като охлюв в намазана с мас тава. Намажете и отгоре с останалата разтопена мас. Изпечете баницата до златисто – за 30 минути.
Спаначена
ПРОДУКТИ: 500 г кори за баница, 1 кг изчистен спанак, 2 стръка праз, 1 връзка пресен лук, 100 мл зехтин, 1 връзка копър, 400 г сирене, 1 щипка сол, 1 щипка черен пипер.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Празът и пресният лук се нарязват на ситно и се задушават в голяма тенджера в половината от зехтина.
Прибавят се спанакът, копърът, солта и черният пипер. Готвенето продължава, докато спанакът омекне. Тава се намазва със зехтин. Вземат се по две кори, мажат се с плънката, натрошава се сиренето и процедурата се повтаря до изчерпване на количеството. Навиват се и се подреждат в тавата.Пекат се в предварително загрята на 180 градуса фурна около 40 минути.
Босилеградски зелник
ПРОДУКТИ: 1 прясна зелка, 3 стръка праз лук, 100 г фино царевично брашно, 1/2 ч. ч. зехтин, 120 г кристална захар, 1 пакет готови ръчно точени, печени на сач кори (350 г), 1 щипка сол.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Зелето се нарязва на ситно и се задушава със зехтина в тенджера, като се бърка с дървена шпатула. Когато зелето е полуготово, се прибавя нарязаният праз и се оставя да се задуши. Прибавят се солта, захарта и царевичното брашно. Баницата се реди в кръгла тава, като се слагат кори, зехтин, смес, отново кори, смес и така, докато свършат продуктите. Най-накрая се нарязва на квадратчета и се изпича до златисто. Пече се около 35-40 минути в загрята на 180-200 градуса фурна. Зелникът се консумира охладен – по желание с ошав от сушени плодове.
Тиквеник с домашни кори
ПРОДУКТИ: 50 г мая, 1 кг брашно, 2-3 щипки сол, 1 с. л. оцет, 1 средно голяма тиква, 4-5 с. л. олио, 5-6 с. л. захар, 1/2 ч. л. канела, 1 ч. ч. орехови ядки.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: В брашното се оформя кладенче, добавят се разтворената в хладка вода мая, сол и оцет. Омесва се, като постепенно се наливат 300-350 мл вода. (Ако не е за Бъдни вечер, към тестото може да се добави и един жълтък.) Тестото се разтегля до дебелина около 1 см. Оставя се да втаса на топло. Плънката се приготвя, като тиквата се обелва, нарязва се, настъргва се и се задушава в олиото. Прибавят се захарта, счуканите орехови ядки и канелата. Оставя се да се охлади. Тестото се разделя на топки, малко по-големи от орех. Отпочиват около 20 минути и се разточват на дискове с диаметър 10 см. Половината питки се намазват с олио и всяка се покрива отгоре с ненамазнена питка. След това се изтъняват с точилка. Кората се поставя върху горната част на китките и се разтегля с ръце, докато се получи тънък лист, който се поставя върху кърпа. Ако се получат дебели краища, те се отстраняват с нож. Поръсва се с плънката и с придърпване на кърпата кората се навива на руло.
По този начин се приготвят и останалите кори и получените рула се подреждат в намазнена тава. Тиквеникът се пече в умерено загрята фурна при температура 180 градуса до готовност.
Все още няма коментари