Живея над 25 години с приятелката си на семейни начала. Тъй като тя се грижи за всичко необходимо в моя живот, реших след смъртта ми да унаследи моята ½ (една втора) идеална част от дворното място, къщата, покъщнината и личните ми вещи. Ние двамата сме съсобственици на имота и постройките в него.
Кажете ми какво да направя или как да постъпя, за да си изпълня желанието или обещанието към тази жена. Освен това искам всичко това да се направи така, че след смъртта на единия от нас, независимо кой е, другият да си остане да живее в жилището ни, без да бъде обезпокояван от децата (наследниците на другия). Предварително благодаря за отговора, който желая да получа (за предпочитане) на електронния си адрес или на пощенския, но не и по страниците на любимия ми вестник.
Е. Е. К., по електронната поща
Извинете, драги Е. Е. К. Уважаваме си читателите, нашите работодатели, но не е възможно да си кореспондираме лично с хиляди човеци, не „лица и хора”, както се беше изцепил „виден наш политик”.
Във вашето положение най-добре е единият съсобственик да продаде на другия ½ (една втора) идеална част от общия съсобствен имот, като в договора за продажба се впише, че имотът ще се ползва безвъзмездно до края на живота от продавача.
По този начин ще се осигури спокойно ползването на имота от преживелия партньор, но наследниците на последния собственик ще го наследят по закон. Ако не желаете това да се случи, имате възможност да се разпоредите по друг начин с имота, но задължително подробностите следва да си изясните с адвокат.
Въпроса с покъщнината и личните вещи трябва да уредите с отделен договор, възможно е да постигнете това, за което сте се споразумели, но не и чрез страниците на вестника.
Иван ЦИЦЕЛКОВ, адвокат
Все още няма коментари