Пенсия след работа в Коми АССР
1 коментара
Работих в различни периоди в Автономната съветска социалистическа република Коми, но при пенсионирането ми начисляванато ми възнаграждение, за което имам документи, не ми се признава. Какви права имам за този труд, изработен от мен?
Ахмед ШЕХОВ, Кърджали
Най-точен отговор и съдействие ще получите от експертите в Териториалното поделение на Националния осигурителен институт (ТП на НОИ).
Тъй като много наши читатели се вълнуват какви пенсии следва да получават след работа в Коми АССР, представям ви разяснения по аналогични въпроси от Министерството на труда и социалната политика.
Договорът между Република България и Руската федерация за социална сигурност беше подписан на 27 февруари 2009 г. в Москва и влезе в сила на 20 март 2010 г. Пълният текст на договора беше обнародван в Държавен вестник, бр. 20 от 12 март 2010 г.
Договорът предвижда взаимно зачитане на осигурителните периоди, придобити съгласно законодателствата на двете държави, като те се сумират за преценяване правото на обезщетения от видовете, включени в материалния обхват (например пенсия за осигурителен стаж и възраст).
При определяне на право на обезщетение и пенсия според този договор се взема предвид осигурителен (трудов) стаж, придобит на територията на една от договарящите се страни, преди влизането му в сила (включително по времето на СССР, ако работата е извършвана на територията на днешна Русия).
Освен това с договора се дава възможност пенсиите, отпуснати до влизането му в сила, включително по разпоредбите на денонсираната Спогодба между НРБ и СССР за социално обезпечаване от 1960 г., да могат да бъдат преразглеждани съгласно разпоредбите му, на основание на заявление на лицата, от първо число на месеца, следващ месеца на подаване на съответното заявление, но не по-рано от деня на влизане в сила на договора. Такова преразглеждане, към датата на подаване на заявлението, не може да доведе до намаляване на размера на пенсията.
Ако за периодите на работа в Коми сте били осигуряван в СССР (на територията на сегашна Русия), т.е. социалните ви осигуровки са били внасяни и на основание съветското законодателство за тези периоди, сега ще имате право на пенсия от руската страна.
Периодите на осигуряване в Русия (СССР) и България ще бъдат сумирани за определяне правото на пенсия. Размерът на тази пенсия, която ще бъде отпусната от Руската федерация, ще бъде само за осигурителните периоди, за които сте били осигуряван в Русия, и според това точно за какъв период ще потвърди руската страна. Съответно, размерът на пенсията, отпусната от България, ще бъде определен на базата на осигурителния стаж, придобит у нас и доказан с необходимите документи.
Ако обаче за тези периоди сте били осигуряван само по българското национално законодателство, то пенсията ви ще продължи да се определя изцяло по българското законодателство.
По въпроса дали сте били осигуряван в същото време и в СССР, окончателно имат компетентност да се произнесат само руските институции. Задължително е ТП на НОИ да приеме искането ви за преразглеждане на пенсията ви при условията на новия договор и да потърси по служебен път потвърждение от Пенсионния фонд на Руската федерация дали периодите ви на работа в СССР (Коми) се зачитат и като руски осигурителни периоди.
Ако това се потвърди, българските ви периоди на осигуряване не следва да се заличават – въз основа на тях ще продължи да ви се определя размерът на българската пенсия, а въз основа на потвърдените от Русия периоди – размерът на руската пенсия. Ако не се потвърди, пенсията ви ще продължи да се определя изцяло по българското законодателство.
Предвид изложеното, за да се установят правата ви по новия договор с Русия за социална сигурност, ви съветвам да подадете искане за преразглеждане на пенсията ви и приложите копия от документите ви за стаж/работа в бившия СССР до ТП на НОИ по адресната ви регистрация, които са задължени да приемат документите ви, да стартират процедурата по договора за установяване на съответното правно положение, а при необходимост от попълване на допълнителни документи и данни, да ви консултират кои от тях как да попълните.
Процедурата се движи по служебен път, като установяването на факти за руската страна се извършва само от нея, след стартиране на процедурата от българската пенсионна институция.
Иван ЦИЦЕЛКОВ, адвокат