Мосю Кабан, с омраза политика не се прави
1 коментара
Френският посланик Ксавие Лапер дьо Кабан, напускайки страната, отново показа политическа слепота, като нарече 9 септември ужасна дата в историята на Европа, тъй като с нея се отбелязвал моментът, в който с помощта на съветския завоевател се установява режим, който за няколко месеца лишава България от интелектуалния й елит. Днес липсвало разкаяние, разбиране и изучаване на реалността на комунизма.
Кабане, Кабане! Уж си завършил политически науки, а още не можеш да разбереш, че у нас тогава се говореше за социализъм, макар да си български зет. Ти заявяваш, че тази липса позволявала историята, която е била проповядвана на цяло поколение, да бъде подменена, за да му бъде внушено, че България е била освободена от съветските войски през 1944 г. И още: да се тачи 9 септември, не било добро начало по пътя на демокрацията.
Не е късно да обогатиш изкривеното си политическо мислене, като прочетеш книгата на видния български политик Стойчо Мошанов „Моята мисия в Кайро”, излязла от печат в София през 1991 г., точно в годината, когато пристигаш като секретар на френското посолство в София. Тогава ти се любуваше на българските манастири, на красивите села и малки градове, останали от времето на „комунизма”, и нямаш време да четеш.
Става известно, че правителството на Багрянов през август 1944 г. изпраща Стойчо Мошанов (председател на Народното събрание в периода 1938-1939 г.) с дипломатическа мисия в Истанбул и Кайро, за да сключи примирие със САЩ и Англия. В Кайро Мошанов разбира, че главна цел на американци и англичани е чрез договора за примирие, който възнамеряват да сключат, от България, като верен сателит на Германия, да се откъснат няколко територии – богат комплекс от иглолистни гори и оловно-цинкови находища от родопския басейн – и се предадат на Гърция. Българският дипломат разбира, че това няма да се случи, ако Съветският съюз обяви война на България и така придобие право да участва в преговорите за примирие не във враждебно Кайро, а в Москва, като изпраща необходимата информация на новото правителство.
Английските щабове са готови с военните си планове и чакат добра вест от Кайро за сключено примирие, след потвърждение на което ще нахлуе армията им в България, заедно с гръцката, а и турската. Червената армия ги изпреварва. На 8 септември 1944 г. съветските войски влизат в България. На 28 октомври 1944 г. в Москва е подписано примирието между СССР, Великобритания и САЩ, от една страна, и България - от друга. Територии от България не са отнети.
Така е, уважаеми г-н френски посланик. Отивайки си от нас, ти постла с бодили дипломатическия си път. Какво да се прави! Култура с омраза към историята не се прави!
Никола Чолаков, Горна Оряховица