Не оправдавам масовото пътуване около Великден, но то е свързано и с един проблем на самоизолацията – застояването на едно място и изнежването на имунната система като цяло. Слушах по радиото една майка на две деца, която заяви, че не са тръгнали нито заради ядене, нито заради пиене. Тръгнали са, за да могат да се разходят на открито в горите и полето около малко градче. И основно това са правили. На жената ѝ е направило впечатление, че и други пловдивчани са се отправили към горите и са прекарали почти целите дни по празниците на открито.
Сега времето се затопля и трудно могат да бъдат удържани хората, особено с деца, по домовете. И защо една разходка по препълнената „Витошка“ да е по-безопасна от една разходка в Южния парк или Борисовата градина. Всички градини и паркове имат по няколко входа и изхода от различни страни, така че може да се въведе еднопосочно движение. Да се влиза от едно място и да се излиза от друго, така че движещите се потоци от хора да не се пресрещат.
В метрото, автобуса, таксито, магазина, в чакалните на поликлиниките за детски и женски консултации по-безопасно ли е, отколкото в градината или на Витоша? Дори и да има някакво струпване на хора в началото, постепенно нещата ще улегнат и ще се саморегулират. А и слънцето е здраве, по-добре да трупаме витамин Д от слънчевите лъчи, отколкото от химията по аптеките.
Сега най-после отвориха парковете за майките с деца. Правилно, децата имат нужда от чист въздух. Но и ние, пенсионерите – също. Да не говорим, че за нас липсата на движение е застрашителна за здравето. Кога ще ни пуснете и нас на разходка?!
Мария Любенова, София