Много българи чрез това, което са чели за Христо Ботев, знаят за съществуванието на Калофер, който е родният му град. По предание старите калоферци са писали, че той е основан по времето на турското робство от Калифер воевода.
В средна Корнидица последен пада под турско робство град Звониград. Той се е намирал между стръмни хълмове по течението на Бяла река, обрасли с древна гора. След дългата отбрана силите са намалели и хората решили да напуснат града. През гората са прехвърлили жените, децата, имуществото и животните в местността, където сега се намира Калофер.
Според фермана на турския султан Мурат отрядът на Калифер воевода се назначава да пази прохода за преминаване на Балкана. Да не плащат данъци. Турци да не се заселват в града. Предоставят му се редица права и облаги. Отрядът е пазел от Сопот до Казанлък. Бил ръководен от талантлив воевода. Ето част от правата: Бременна туркиня да не преминава през града, за да не роди. Когато се налага да преминават турци, те да си предават оръжието и да го получават на другия край на града. Да разковават петалата на коня, за да не смущават жените. След 1804 г. започва просперитетът на града. Този период се нарича "златен век" и тогава започват да го наричат "Алтън Калофер". По двата бряга на реката са били разположени тепавици, гайтанджийници и бояджийници. Находчиви калоферци са успели да станат снабдители на турската армия с шаяци и гайтани и фактически са обличали армията. Всичко това е давало възможност на чорбаджиите и тежките търговци да строят училище и да наемат най-добрия учител по това време - даскал Ботьо Петков. След освобождението Калофер дава на България екзарх Йосиф Първи. Двама министър-председатели и 5 министри. 10 академици… Над всички обаче се издига величествената фигура на Христо Ботев. Имах щастието от първа ръка да се запозная с много факти за него от моята баба, поп Балия - негов съученик и приятел, и госпожа Кертева - негова роднина.
Калоферци си обичат града. Където и да се намират, правят всичко възможно на 2 юни, за коледуване и за Йордановден да бъдат в Калофер.
Христо Джуров, капитан 1-ви ранг
Все още няма коментари