Б. В., Оряхово
Разбирам, че с решението е възстановено правото на собственост върху земеделска земя на починал собственик (дядо ви) и решението е издадено общо за неговите наследници. Кои са наследниците, не знам, ще ги видите точно в удостоверението за наследници на дядо ви. Дяловете на наследниците се определят съгласно Закона за наследството (ЗН), без да се посочват в решението. Това е нормално, тъй като административният орган констатира кои земи е притежавал наследодателят и кои са наследниците му по закон. Дяловете се определят не от него, а според материалния закон (ЗН). По смисъла на закона възстановените земеделски земи са новооткрито наследство.
Значи, към момента на смъртта на дядо ви, 1936 г., негови наследници са трите му дъщери от първия брак, двете деца (не сочите пола им, а е важно) от втория му брак и съпругата му.
В случая приложим е Законът за наследството от 1889 г. - в сила до 1949 г. Законните деца или техните низходящи, макар и да са родени от разни бракове, наследяват баща си,
майка си и всичките други възходящи роднини
Обърнете внимание! Те наследяват непокритите недвижими имоти и движимите, които се считат принадлежност към земледелческото стопанство. Когато низходящите са от мъжки и от женски пол, тогава частта на низходящите от мъжки пол е два пъти по-голяма от частта на низходящите от женски пол.
Да видим какво наследява преживялата съпруга към 1936 г. Когато подир умрелия съпруг са останали законни деца, както е в случая, тогава, при три и повече деца от еднакъв пол частта на преживелия съпруг е равна на частта на всяко дете, а при две и по-малко деца тя е равна на половината от частта на всяко дете. Обаче когато децата са от разен пол, тогава: в първия случай тази част е равна на частта на дете от мъжки пол, а във втория случай - на частта на дете от женски пол.
Наследството на починалата втора съпруга на дядо ви за възстановените земи е открито през 1978 г. Към този момент в сила е бил и сега действащият Закон за наследството от 1949 г. Уточнявам, че нейният дял от наследените земеделски земи на съпруга й се наследяват от децата й. Това са трите й деца от първия брак и двете от брака с дядо ви. Те наследяват по равни части.
Доведените деца имат право върху наследствения дял от земеделските земи на майка си, не от всичките земи на дядо ви. Дяловете никак не са равни, но подробностите ще ви се изяснят след консултация с адвокат.