Консултация „Над 55”
Последици от възстановяване на работа на незаконно уволнен
0 коментара
Бях съкратена на основание чл. 328, ал. 1, т. 2 от Кодекса на труда (КТ). Окръжният съд призна уволнението ми за незаконно. Междувременно придобих право и се пенсионирах. След като съм се пенсионирала, мога ли да се върна на работа? Имам ли право на обезщетение за неизползван платен отпуск? Ако бях на работа към датата на пенсионирането ми, щях да получа 6 брутни работни заплати. След като уволнението е незаконно, имам ли право на тях? Ако работодателят не се съгласи да изплаща доброволно обезщетенията, какъв е редът да си ги получа?
Пенка МИХАЙЛОВА, Севлиево
Г-жо Михайлова, възникнало е задължение за работодателя да ви възстанови на предишната работа като незаконосъобразно уволнен служител. Предявеният иск по чл. 344, ал. 1, т. 2 от КT е уважен с влязло в сила съдебно решение, с което се разпорежда възстановяването ви на предишната работа. Вие следва да се явите на работа или да изразите готовност да започнете изпълнение на трудовите си задължения на предишното работно място, в определения от закона двуседмичен срок от получаване на съобщението за възстановяване. Срокът тече от момента, в който сте узнали за възстановяването. Работодателят е длъжен да ви допусне до изпълнение на предишната ви работа.
Няма законова пречка да се върнете на работа, въпреки че сте се пенсионирали.
Съгласно чл. 224 от КТ, при прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск, пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж. От тази законова разпоредба следва, че обезщетение за неизползван платен годишен отпуск се изплаща само при прекратяване на трудовото правоотношение. С влизане в сила на съдебно решение, с което уволнението на работник или служител е признато за незаконосъобразно и е възстановен на работа, се заличават правните последици на уволнението и се смята, че трудовото му правоотношение не е било прекратявано. Това означава, че бихте имали право на обезщетение по чл. 224 от КТ само при последващо прекратяване на трудовото ви правоотношение. Според установената трайна практика възстановените на работа поради незаконно уволнение не се обезщетяват за неизползвания от тях платен годишен отпуск, тъй като той е за възстановяване на силите в трудовия процес и т.н., а вие през това време не сте на работа. Времето, през което сте останали без работа поради незаконното уволнение, ви се признава за осигурителен стаж, но това не е основание да търсите обезщетение за неизползван отпуск. С решението за отмяна на незаконосъобразната заповед и възстановяването ви на предишната работа съдът е приел, че към датата на пенсионирането ви сте работили непрекъснато повече от 10 г. при един и същ работодател и на това основание той трябва да ви изплати полагащото ви се обезщетение в размер на 6 брутни месечни заплати. В случай че работодателят не изпълни свои задължения, в противоречие със закона, сте в правото си да заведете иск в съда и след като докажете претенцията си, съдът да постанови решение, с което я уважава и задължава работодателя да я изпълни. Ако пак не желае да пристъпи към изпълнение, снабдете се с изпълнителен лист и образувайте изпълнително дело.
Все още няма коментари