Най-продължителното пълно лунно затъмнение за века се очаква в края на месеца. Заедно с него ще наблюдаваме и как Марс се приближава максимално до Земята. Когато Земята покрие със сянката си Луната, наблюдаваме лунно затъмнение. В нощта на 27 срещу 28 юли то ще продължи около 100 минути. Пълната му фаза започва в 22:30 българско време и ще приключи 15 минути след полунощ. Любителите на астрономията могат да наблюдават явлението и от най-новата обсерватория у нас – на Шуменския университет.
На единия телескоп още от 8:30 ч. вечерта ще започне наблюдението на лунното затъмнение, преминавайки през всичките му фази, казват учените от обсерваторията. Периодите на лунни затъмнения са краткотрайни, но сериозно влияят на живота ни. При пълнолуние хората са по-възбудени, нервни, често страдат от безсъние и т.н. При новолуние - обратно, типично е по-сънливо или потиснато състояние. Това е ниво на физиологията и общия баланс на нервната система. Това е ежемесечна цикличност, отразяваща просто „вълнистата“ динамика на лунните програми. Но по време на затъмнения могат да станат много по-резки и плашещи хората неща. Например могат рязко да се изострят стари, вече забравени болести.
Или стават някакви, възможно е дори катастрофални (от гледна точка на личното възприятие) събития. Например рязко скъсване на отношения, получаване на информация, която ви разтърсва до основи, т.е. неща, които човек възприема като „личен удар“. Последното голямо лунно затъмнение бе на 29 август 2003 г., когато Марс се приближи максимално до Земята. Тогава през 2-метровия телескоп на „Рожен“ се виждаше бялата ледена покривка върху северния му полюс. Сега Марс се вижда като ярка оранжевочервеникава точка.
Все още няма коментари