Валя ШИШКОВА, Монтана
Циперус в превод от египетски означава “дар от реката”. Това му наименование идва от районите, където вирее - в тропиците на Африка, по бреговете на р. Нил, по поречията на реки и около водоеми на о-в Мадагаскар. В различните краища на страната има и различни разговорни имена: японско чадърче, острица, водна палма, котешка трева, жаборняче.
Лек, изящен силует, свежа зеленина, тесни, дълги листа на тънки стъбла - покрай това растение безразлично няма да премине нито един любител на строгия стил и аристократизъм. Листата му са събрани в края на стъблото в коронообразна розетка. Цъфти от май до юли. Отглежда се и пъстролистна форма, чиито листа са с бели линии.
Циперусът е полублатно растение, поради което изисква обилни поливки
Отглежда се като саксийно растение за вътрешно озеленяване, а през лятото е много подходящо за засаждане край водни площи.
Красивите му листа се използват като материал за приготвяне на букети.
Циперусът се размножава чрез семена, чрез листни резници и чрез разделяне на коренището. Размножаването чрез резници и разделяне на коренището е много по-лесно и в практиката се прилага по-често.
Растението не е придирчиво към температурата,
но през зимата тя не трябва да пада под 100С. Обича добре осветено място или лека сянка, но избягвайте пряката слънчева светлина. Почвата трябва да е непрекъснато мокра - не позволявайте продължително оттичане на водата. Често пулверизирайте листата. Пресажда се през пролетта, всяка година. Лесно се отглежда, трябва единствено да се полива достатъчно и да се избягват преките слънчеви лъчи.
Това е едно от растенията, на които няма да навреди,
ако оставите саксията да кисне в пълна с вода чинийка,
особено през летните жеги. Трябва да се поддържа висока въздушна влажност, за да се наподоби климатът в родината му.
В противен случай връхчетата на листата изсъхват, а скоро и целите листа. Ако допуснете това да се случи, смело изрежете увредените листа близо до основата, така нови ще поникнат на тяхно място.
Знаете ли, че
Циперусът подобрява кръвообращението на мозъка и влияе положително при хора с разстройства на паметта, страдащи от безсъние и главоболие, подобрява зрението.
Как да го размножим чрез резници
Достатъчно е едно листо-“чадърче”. Дължината на листенцата се съкращава до получаването на диаметъра на чаша. Обръща се “надолу с главата” и се потапя в чаша с вода. Сложете чашата на светло място, но никога под директни слънчеви листа.
След 5-6 дни от централната част ще започнат да излизат първите коренчета. Когато излязат от самата чаша, коренчетата ще бъдат достатъчно силни и вече може да се засади в саксия с пръст.
Все още няма коментари