Какво всъщност представлява райската ябълка. Това растение е на голяма почит в страни като Италия, Испания, Китай. Вярно ли е, че е много полезно? Може ли да се отглежда у нас и какви са изискванията му?
Коста ЯНЧЕВ, Павликени
Прав сте, г-н Янчев, голямата популярност на това растение в други страни се дължи на редовното му и обилно плододаване, както и на високата биологична стойност на плодовете. Самото му латинско наименование - диоспирос, в превод означава храна на боговете. Наричат я още субтропична хурма, източна или японска хурма, каки, персимон.
Плодовете съдържат значително количество захари, основно глюкоза, протеини, лимонена киселина. Преобладават витамин С, провитамин А, В1, В2, Р. Затова са ценни не само като храна, но и като лечебно и диетично средство. Влияят особено добре на заболявания на щитовидната жлеза поради голямото съдържание на йод.
Райската ябълка е един от най-студоустойчивите субтропични видове - по време на дълбокия покой издържа до минус 20 градуса без повреди. Поради късния си цъфтеж няма проблеми и с късни пролетни мразове. Тъй като е влаголюбиво растение обаче, не трябва да се отглежда на места, където валежите са по-малко от 600-700 мм, в противен случай е необходимо напояване. Това е едно от дълговечните растения. Достига до 10 м височина. Беритбата на плодовете може да се извършва и след листопада, защото не се повреждат от леките есенни слани. Трябва да са достигнали максималната едрина за сорта и да са леко омекнали. Бере се внимателно, с ножица, като дръжката се реже до чашката.
Това растение освен всичко има и голяма декоративна стойност, когато плодовете станат жълто-оранжеви или червени според сорта, а едрите гланцови листа - пурпурно-червени. Единични дървета у нас се срещат по Черноморието, Сливенско, Хасковско, Пловдивско.
Все още няма коментари