Растението се развива чудесно на южните прозорци, но не бива да попада под преките слънчеви лъчи. При спазването на тези правила ще има по-ярка окраска. Кротонът се полива равномерно. Нужно е да се помни, че при прекалена влага растението може да загине, тъй като кореновата му система не понася застояването на вода.
През зимата поливането трябва да намалее,
а когато се извършва, да е с хладка вода
При прекалено сух въздух се ползва пулверизатор за освежаване. Много е важно листата да се почистват редовно от прахта.
Най-добре вирее на 18-20 градуса, но през зимата температурата не бива да е по-малко от 16 градуса. Растението е светлолюбиво, чудесно се развива на южните прозорци, но не бива да попада под преките слънчеви лъчи. Най-подходящ период на пресаждане се смята пролетта. То се прави, когато саксията е вече малка и корените са притиснати на дъното. Младите кротони е желателно да се пресаждат често, най-добре през март-април.
Размножава се със стеблени резници, най-добре през пролетта, а времето трябва задължително да е топло
Резниците се отрязват през февруари и до вкореняването им се държат във вода или влажна смес от торф и пясък. Вкоренените растения се засаждат в подготвена земя. Температурата в помещението трябва да се поддържа на 22-24 градуса. Може да се ползва хормон на вкореняване по време на размножаването му. Цветето се нуждае от постоянно подхранване и микроелементи един път месечно - това допринася за яркостта на листата и многолистието.
Съвет
Ако листата му започнат да кафенеят, значи почвата му е прекалено суха. Изгубят ли пъстрите си цветове - мястото му е твърде сенчесто. Аристократът не търпи температура, по-ниска от 16 - 17 градуса, и става сух и чуплив. Не обича и течението. Ако му е твърде проветриво, листата може да окапят дори за един ден и не се възстановяват.
Все още няма коментари