Какви са предимствата от отглеждане на разсад и полагат ли се по-специални грижи за зеленчуковия разсад?
Живка ТОДОРОВА, Разград
При отглеждане на зеленчуковите растения чрез разсад се създават условия да се използва по-рационално и по-уплътнено земята. Осигурява се по-ранна продукция от топлолюбивите видове, тъй като през студеното време, което при директната сеитба не би могло да се използва, младите растения се отглеждат в култивационни съоръжения (парници и оранжерии, много често и на прозорците вкъщи). В някои страни, където климатът е по-студен, с разсад се отглеждат и картофите. Удължава се периодът на плододаване, защото гарантира най-подходящия сезон за отглеждане на зеленчуците. Позволява да се изразходват по-малко семена, някои от които са много скъпи.
За зеленчуковия разсад се полагат специални грижи. Няколко дни преди поникването температурата в култивационното съоръжение трябва да е с 5-8 градуса по-ниска от оптималната за културата, а след това се поддържа около оптималната и в зависимост от слънчевото греене - колкото светлината е по-силна, толкова и температурата е по-висока, но все пак съобразно с изискванията на съответната култура.
На разсада трябва да се осигури достатъчно светлина, за да не се “изтегли” и изнежи. Това е от особено значение за ранния разсад, отглеждан през зимните месеци, когато облачността е по-голяма. Своевременното прореждане на гъстия разсад, пикирането в най-подходящата фаза и грижите за чистотата на покривните плоскости на култивационните съоръжения спомагат за подобряване на светлинния режим в разсадните лехи. Когато се отглеждат при загряване с биотопливо, ранният и средно ранният разсад се поливат рядко. Може да се наложи да се полеят през втората половина на март, и то със затоплена вода. Късните разсади се поливат по-често.
Не допускайте преовлажняване на почвата, тъй като се създават условия за развитие на болестта сечене, особено при намалено слънчево греене, и за прерастване на разсада.
Все още няма коментари