Резките промени на температурите са опасни за сърдечносъдовата система. Това казва проф. Иво Петров – национален консултант по инвазивна кардиология.
„Всъщност всички големи температурни и атмосферни промени влияят на сърцето и въобще на сърдечносъдовата система. Това е допълнителен физиологичен стрес, на който сърдечносъдовата система отговаря по конкретен начин. За съжаление, тези месеци са характерни и с по-големи нива на замърсяване. Всички тези фактори отказват своето въздействие върху организма ни. Има едно голямо проучване в Австралия, при което са изследвани повече от 5000 потенциални пациенти в продължение на пет години, и то показва, че хората, които живеят в замърсена среда, имат по-голям сърдечносъдов риск“, обяснява лекарят.
„През студените месеци по принцип симптоматиката на пациента се задълбочава. Това има своите естествени механизми. Рязката температурна промяна, основно в посока надолу, води допълнително до свиване на артериите и спазъм. Така че всички органи и системи, засегнати от потенциално нарушаваща кръвоснабдяването патология, влошава симптоматиката.
Хората с исхемична болест на сърцето получават пък стягане в гърдите. Самите пациенти знаят, че когато излизат на студено, имат симптоми и след това през деня те намаляват, когато се покачват температурите“, допълва той. Той предупреждава и да следим изкъсо кръвното налягане, тъй като стресовите ситуации, било температурни или атмосферни, определено имат въздействие върху артериалното налягане. И когато се минава от топло към студено, ходът на артериалното налягане е нагоре. „Инцидентите в областта на сърдечносъдовата медицина много често са фатални. Става дума за миокарден инфаркт и мозъчен инсулт“, допълва проф. Петров. Той съветва да има и редовно физическо усилие и да се избягват резките температурни промени.
„Пациентите с такива проблеми не бива да излизат в ранните сутрини, тоест да се намали възможно повече въздействието на тези фактори. Когато става въпрос за други фактори за развитие на лекостепенна хипертония, това изисква най-малкото промяна в стила на хранене с намаляване на солта в нея и в начина на живот – повече движение, спиране на цигарите“, съветва кардиологът. По негови думи нормалните стойности на кръвното са 120 на 80. При стойности 135 на 90 се приема за високо нормално налягане, а в някои класации вече се смята за високо кръвно.
Все още няма коментари