Проф. д-р Ивайло Даскалов е завършил Медицинския университет в София. Има специалности по вътрешни болести и кардиология, както и научна степен „доктор“ по кардиология. От 2017 г. е началник на Клиниката по кардиология във Военномедицинската академия. От 2022 г. е избран за ръководител на катедра „Кардиология, интензивна терапия и вътрешни болести“ във ВМА.
Специалистът успокоява, че зимата не е най-критичният сезон за сърцето.
„Просто тогава е по-вероятно да се обострят някои оплаквания при сърдечноболните пациенти. Това е така, защото студеното и мразовито време предизвиква дистрес и дезадаптация на кръвоносните съдове, като най-честите клинични прояви са влошен контрол на кръвното налягане и по-рядко – гръдна болка при излагане на студено“, обяснява проф. Ивайло Даскалов.
„Трима от 10 човека над 18 години у нас имат неконтролирано високо кръвно налягане, което прави артериалната хипертония рисков фактор номер едно за сърдечна недостатъчност не само поради високата честота на разпространение, но и поради сериозните, инвалидизиращи усложнения, до които води. Исхемичната болест на сърцето се среща по-рядко, но има по-висок процент на годишна смъртност – около 12%. Предсърдното мъждене има също голяма социална значимост поради високата си честота на разпространение и причинно-следствената връзка с мозъчния инсулт, чиято годишна честота е около 21%“, обяснява специалистът. „Празничните маратони“ – с преяждане и препиване, характерни за сезона, оказва се, са по-коварни за здравето на сърцето от по-еднообразното хранене през зимата.
„В съвременния живот трудно може да се постигне бедна на витамини диета. По-скоро от прекалено старание може да се предизвикат прояви на хипервитаминоза, макар че организмът има защитни механизми, чрез които излишното се отстранява. Въпреки това аз не съм привърженик на прекаляването с витамини и микроелементи при цялото разнообразие на естествени продукти, от които могат да се доставят“, изтъква проф. Даскалов. В същото време „свръхдозата“ храна и алкохол се отразяват много лошо на сърдечносъдовото ни здраве. „Така че те трябва да бъдат избягвани – с цената на много големи усилия. Някои от тези празнични, да ги наречем „събития“ могат да завършат по непредвиден начин. Затова по-добре отсега да е ясно, че не само стомахът и дебелото черво не издържат на „ядене и пиене до дупка“. Но за разлика от тези органи при сърцето крайният резултат може да е фатален“, не крие проф. Даскалов.
„Трябва да се храним здравословно, да поддържаме оптимално телесно тегло, да спортуваме в
свободното време, през останалото да ходим пеша, да имаме непрекъснат нощен сън от осем часа, да избягваме психически стрес – на работа и вкъщи, да не пушим и прекаляваме с алкохола, да ходим редовно на профилактични прегледи…“, дава рецептата кардиологът.
Началникът на кардиологията във ВМА: Празничното ядене и пиене до дупка е фатално за сърцето!
Минимум 8 часа сън, движение всеки ден и оптимално тегло, ако не искате инфаркт, казва проф. Ивайло Даскалов
0 коментара
Все още няма коментари