Напоследък често се говори за замърсяването на въздуха и с право, защото проблемът е наистина сериозен и особено остро засяга нашата страна. Броят на починалите хора в света от замърсен въздух е 7 милиона, което е сходно с вредата, причинена от тютюнопушенето. Половината от тези смъртни случаи са от замърсен въздух с фини прахови частици. Тук идва въпросът как да се предпазим? На първо място е препоръчително да носим маски или шалове. Добре е да избираме маршрута си в града, като избягваме големите улици със задръствания и натоварено движение. Ако се движим 20-30 метра встрани от натоварени улици, директното ни излагане на мръсен въздух може да спадне с до 30%.
Ако сме в автомобил, трябва да спираме вентилационната си система, когато сме в задръстване. Концентрацията на замърсяване вътре в колата може да е по-висока в сравнение с тази на улицата. Когато проветряваме, трябва да отваряме прозорци, които по възможност да не гледат към главен и натоварен булевард, а към тиха улица.
Не бива да използваме у дома дезинфекциращите и ароматизиращи спрейове и свещи, тъй като те освобождават немалко вредни газове и частици във въздуха. Освен посочените по-горе съвети можем да ограничим негативното влияние от мръсния въздух, като се храним с храни, които да облекчат работата на белите дробове. Това са храни богати на витамини С и Е, селен и бета-каротин: цитрусови плодове, риба тон, мляко и моркови.
1 коментара
Папагалски
2019-12-25 08:47:15
Отговори
Пълни глупости. Изведнъж стана модерно дрънкането за мръсния въздух и журналята ревнаха. Да не би през 18-19-20 век в индустриалните центрове на Европа въздуха да е бил по- чист или по-вероятно по-мръсен? И ако умират от мръсен въздух сега, как са оцеляли миньори и тютюноработници в миналото? Говорите за чист въздух, а колко дървета или храсти засадихте тази година?