Сърцето и съдовата система са най-лабилни през зимата. Всяко падане на градусите надолу рязко повишава кръвното налягане. Когато те са повече от 10 деления на термометъра, опасността от инфаркт е налице, предупреждават от Националното дружество по кардиология.
Колебанията в температурите, ограничената физическа активност, лошите хранителни навици и употребата на прекалено много сол са само част от рисковите фактори, които влияят върху работата не само на сърцето, но и на целия човешки организъм, коментират специалисти. Рязкото преминаване от топло на студено също има отрицателен ефект върху работата на сърцето, затова е необходимо да отделим кратък период на климатизация, когато излизаме навън, казват лекарите. Те са категорични, че човек не бива да пренебрегва сигналите на тялото си - ако усетим болка, стягане, сърцебиене, промяна в артериалното налягане, е необходимо да потърсим медицинска помощ, защото това са знаци, които показват, че организмът има проблем.
З
имата е период, в който опасността от инфаркт нараства. Това показва и статистиката в многопрофилните болници в страната. Именно инфарктът е най-значимото заболяване, тъй като може да доведе до моментална смърт. Не по-маловажни са обаче и останалите заболявания на сърцето, като сърдечна недостатъчност, ендокардити, перикардити, които също утежняват работата на най-важния човешки орган.
Що се отнася до алкохола, той може да влияе положително върху сърдечносъдовата система. Важна е обаче дозата. Установено е, че за да се случи добрият ефект от алкохола, не бива да се надвишават 50 грама за концентрат или около 200 грама за вино или бира, смятат лекарите. Всичко останало е противопоказно не само за сърцето, но и за останалите органи в човешкото тяло.
Все още няма коментари