Всеки десети в България е застигнат от студова алергия, когато живакът падне под нулата, алармират лекари. Тя започва с неописуема болка по откритите части на тялото, появяват се нетърпимо сърбящи обриви, пръстите се подуват, чувствителността на ръцете намалява. Човек се чувства така, сякаш е скован в менгеме, обясняват от Българското дружество по алергология.
Това е един от най-честите здравословни проблеми през зимата.
При него има генетична зависимост, предава се наследствено, най-често на жените, поясняват специалисти. Наблюдението на алерголозите показва, че 2/3 от хората, страдащи от алергии, предизвикани от студа, смятат, че имат настинка, мигрена, конюнктивит, остеохондроза или отравяне. Така лечението се забавя, а симптомите се задълбочават. Причината е, че организмът не изработва типични антитела срещу студа, наречени студови аглутинини. Причините за студовата алергия не са напълно изяснени, но не е за пренебрегване наследственият фактор.
Тя може да се отключи както от студения вятър или обливане с ледена вода, така и от студени напитки. Ниските температури през зимата, в комбинация с влиянието на парното и климатиците, са фактори, водещи до изсушаване на кожата, както и честото ѝ разраняване в много случаи. При това защитните функции на кожната покривка отслабват, което улеснява размножаването на различни бактерии и гъбички, а оттук възникват и възпалителни процеси. Температурните разлики между топлите помещения и уличния студ предизвикат дори термичен шок, при което кръвоносните съдове се свиват, кожата започва да се лющи, зачервява и разранява. Когато тялото се изложи на по-ниски температури, настъпва обезкървяване на кожата.
Заради това, че там се движи бедна на кислород кръв, може да се стигне до цианоза - върху кожата постепенно избиват лилави петна, усеща се парене и сърбеж, а по откритите места като челото и носа може да се появи дори болка. Студовата, както и останалите алергии не се лекува, само се потиска проявата. През зимата не излизайте без шал, шапка и ръкавици. Заменете кремовете на алкална основа с такива, които съдържат масло от жожоба.
Преди излизане не си слагайте козметика, която е на водна основа. Не бива да допускаме спад в имунната система и изсушаване на кожата. Препоръчително е да се приемат повече храни, богати на витамин А, Е и С. За да си ги набавим, е добре да се консумират моркови, тикви, шипки, цитрусови плодове, зеле и касис.
Все още няма коментари