Ракът на дебелото черво се открива обикновено с една година закъснение у нас, казват лекарите. 25% от пациентите биват диагностицирани, след като са се появили метастази от заболяването и в други органи.
Преди образуването на метастази 5-годишната преживяемост e около 90 на сто, поясняват специалистите. След като ракът е метастазирал и в други органи (най-често бял дроб и черен дроб), този процент рязко пада на 12 на сто. Ракът на дебелото черво, наричан още колоректален карцином (КРК), е третата по честота причина за смърт от злокачествено заболяване в света и втора в Европа след рака на белия дроб. Това е второто най-често срещано онкологично заболяване при мъжете и третото при жените. Поне по 5000 нови случая диагностицират онколозите всяка година в България, показват данните на Националния раков регистър, които са от 2013-а.
Според прогнозата на специалистите всеки пети българин ще развие рак на дебелото черво през живота си. Ракът на дебелото черво има най-голяма честота в шестото и седмото десетилетие на човешкия живот и при двата пола, но за съжаление, няма възраст, която да е пощадена от тази болест. Ние имаме и пациенти понякога дори под 30 години с напреднал рак на дебелото черво, споделят онколози. Увеличението на честотата с възрастта се обяснява с по-високата честота на спонтанни мутации. Запек и диария, кървене, дискомфорт и болка са най-характерните признаци за това онкологично заболяване, казват гастроентеролозите.
Симптомите са пъстри и в началото нехарактерни, често описвани като коремен дискомфорт. Затова е уместно при всяка по-дълго протичаща болезненост или отклонение в храносмилателния тракт да се търси консултация със специалист – гастроентеролог, като най-сигурният начин за изключване на рак на дебелото черво е изследването чрез апарат, с който се влиза в червото, а изследването се нарича колоноскопия. То позволява оглеждане на дебелото черво и при необходимост - вземане на малки късчета от съмнителни участъци, което се нарича биопсия и се изпраща на патолог, за да даде категорична оценка. Освен за диагностика колоноскопията служи и за премахване на евентуално налични полипи, които, ако се оставят за дълги години, могат да се изродят злокачествено и така да започне едно тежко заболяване.
В такъв смисъл колоноскопията има и профилактичен характер. За съжаление, няма правило, чрез което да се избегне ракът на дебелото и право черво. Общоизвестни са примерите, че диетата трябва да е разнообразна, да включва много фибри, които водят до нормално движение на хранителния пасаж в червата и най-вече при налични полипи – те да бъдат своевременно отстранени. Доколкото е само пожелателно да се приемат неконсервирани пресни храни, вероятно би било от полза, но повечето хора нямат подобен хранителен навик.
Лекарите апелират при най-малкия дискомфорт всеки човек да търси мнение на специалист, защото ако коварната болест бъде открита рано, има пълно излекуване.
Все още няма коментари