Чакаме с нетърпение пролетта, но организмът ни сякаш се съпротивлява – чувстваме се уморени, кръвното ни играе, обаждат се гастрити и алергии.Сезонният преход от зима към лято е най-критичният в цялата година. Той подлага здравето на изпитания и натоварва организма. Активират се всички системи за пренастройка, но дейността им не е добре съгласувана.
Обясненията са много и най-различни – като се започне от недостига на свежа и достатъчно витаминозна храна, дефицита на слънце, честите метеорологични промени с резки колебания в атмосферното налягане и температурите, понижения имунитет вследствие на прекарани вирусни заболявания и се стигне до обездвижването и чисто психическата умора от зимата. Реакциите на организма също са различни – продължителни колебания в кръвното налягане, нарушения в сърдечния ритъм, по-нисък хемоглобин. Лекарите предупреждават за повишена опасност от образуване на тромби в кръвта, което води до повече инфаркти и инсулти. Обострят се болестите на психиката.
Много е полезно да изчистите тялото от токсини с подходяща диета и да подсилите имунитета, като
презаредите запасите от ценни вещества. През пролетта се вслушвайте по-внимателно в сигналите на организма. При оплаквания не се колебайте да посетите личния си лекар и да проведете необходимите изследвания. Това важи с още по-голяма сила за тези, които страдат от хронични болести на сърцето. Медицинската статистика алармира –смъртността от сърдечен инфаркт през пролетта (март – април) е в пъти по-висока, отколкото през останалите сезони.
Анализирайки фактите, учените определят като основна причина температурните амплитуди, които в някои денонощия са в порядъка на 17-20 градуса. Когато температурите са ниски, настъпва по-интензивна обмяна на веществата. Тя е в резултат най-вече от повишената активност на функцията на щитовидната жлеза – факт, който играе роля за ускоряване на сърдечната дейност. Това води до повишено усвояване на кислород от сърдечния мускул и до кислороден глад. Ниските температури са причината за повишаване съдържанието на холестерола и триглицеридите в кръвта, а също и в свободните мастни киселини.
През пролетта продължават да ни атакуват грипът и настинките. Дори е доказано, че сме по-застрашени от заболяване. Времето е ту слънчево и топло, ту ветровито, влажно и студено. Не пренебрегвайте профилактиката и избягвайте контакти с болни. Преохлаждането е причината за обострянето на цистита и пиелонефрита. Не бързайте при първите слънчеви лъчи да зазимите ботушите и да замените топлите дрехи с къси поли и якета.
Стомашно-чревните проблеми (гастрит и язва) също не обичат пролетта. Не е установено дали заради хормонални преустройства, или заради промяна в биоритмите. Лекарите препоръчват да се изключат от менюто прекалено сладките храни. Концентрираната захар повишава нивото на кръвната захар, което води до отделяне на повече гастрин. Увеличава се и количеството на солната киселина в стомашния сок. Киселинната секреция дразни лигавицата на стомаха и на дванадесетопръстника. Чувствителният стомах реагира и на пържени храни, пикантни подправки и сол. Дискомфорт усещат хората, които страдат от колит и ентерит. Най-често неприятното подуване, газове и болките се дължат на повишена консумация на храни с по-трудно смилаема целулоза. Лекарите съветват плавно да променяте хранителния режим, като не прекалявате със зелените салати. Хранете се по-често и на малки порции.
Лесна уморяемост, понижено настроение, намалена работоспособност, сънливост или безсъние – това са характерните симптоми на пролетната умора.
Най-доброто и ефикасно лекарство е слънчевата светлина, която директно „храни“ мозъка. Разхождайте се в парка, правете излети или просто се припичайте на слънце поне 20 минути на ден.
Помогнете на имунната система да възстанови функциите си. Не е задължително да се ползват мултивитаминни препарати. Достатъчно е всекидневно да ядете пресни плодове и зеленчуци. Не бързайте да изключвате портокалите от менюто си, защото са богати на антиоксиданти и неутрализират токсините. Микроелементите манган, мед, цинк, кобалт помагат за правилното функциониране на имунната система и същевременно действат освежаващо на мозъка.
Преходният сезон задълбочава неврозите и психическите разстройства. Някои лекари отдават това на магнитните и радиационните промени в атмосферата, които повишават възбудимостта на нервната система. От значение е и нарастването на продължителността на деня, което изисква по-голяма активност.
С пролетта настъпва и сезонът на алергиите. Прашецът на дърветата и храстите предизвиква у по-чувствителните хора свръхреакция на имунната система. Най-големите причинители на респираторни алергии са полените – мъжките семена на растенията. Подобни свойства притежават полените и на нецъфтящите растения. Носейки се из въздуха, полените попадат е дихателните пътища. Именно затова топлото, сухо и ветровито време е най-благоприятно за страдащите от алергии.
Най-полезният продукт за тялото при прехода от зима към пролет е лененото семе. Пълно е с ценни съставки и може да се приема всеки ден.