Пролетта е много приятен сезон, защото всичко се съживява отново. При хората обаче настъпват някои промени в нивата на веществата, които регулират здравето и поведението ни.
Твърдението, че пролетната умора е резултат от непълноценно хранене и липса на витамини, не е съвсем вярно. Има едно виждане, че пролетната умора е вид скрита депресия, на която се дължат промените в тонуса и в емоциите.
Това се потвърждава от факта, че хората с пролетна умора се повлияват много добре от антидепресанти, а не от витамини, минерали и др. През пролетния и есенния сезон някои психични заболявания наистина се обострят. Това важи и за язвената болест, някои кожни заболявания и др. Най-силно е влиянието на топлия сезон върху три заболявания – депресия, шизофрения и екзогенни психични разстройства.
Според последното проучване над 1 милион българи страдат от депресия, но само 8% от тях са потърсили специализирана помощ, били са диагностицирани и в момента са в процес на лечение. Депресията се предизвиква от слабото синтезиране на отделни групи хормони в периода на промяната в продължителността на деня (пролетното равноденствие), както и разликите в атмосферното налягане и температурата на въздуха.
Причини за нейната проява могат да станат и голямото физическо натоварване, липсата на почивка и постоянната заетост. Тя се проявява в безсъние, намалена сексуална активност, постоянно безпокойство, обща слабост, липса на апетит. Депресията, както и много други видове стрес, може да се лекува амбулаторно, но под задължителен лекарски надзор. В противен случай съществува опасност заболяването да стане хронично.
Шизофрения, неврози, психози, параноя и други болести, които се считат за хронични, също се отключват през пролетта. Лечението на тези заболявания се провежда в строго съответствие с медицинските заключения и напътствията на лекарите. За да предотвратите обострянето на споменатите болести, следва да се консултирате със специалист. Проучванията показват, че през пролетта хората, страдащи от неврози, все по-често търсят помощ от психолози и психиатри. Така стоят нещата и при екзогенните психични разстройства, причини за които стават алкохолизмът, наркоманията, зависимостта от лекарствени препарати, приемът на токсични вещества, силното радиационно облъчване, черепно-мозъчните травми и други външни фактори.
През пролетния период се препоръчва да се откажете от приема на всякакви вещества, предизвикващи зависимост. По възможност си почивайте по-често, занимавайте се със спорт, излезте извън града, отидете на санаториум. Нерядко някои от психичните разстройства служат като „отправна точка“ за развитието на сериозни физиологични заболявания. Колкото по-често имате възможност, толкова повече време прекарвайте на чист въздух. Спортувайте, спете редовно и задължително не по-малко от 8 часа. Проведете курс за общо укрепване на организма, който включва детоксикация, прием на полезни витамини, както и минерали, за да държите духа и тялото си във форма.
Пролетта събужда психичните болести
1 милион българи са с депресия, само 8% се лекуват
0 коментара
Все още няма коментари