Тежкият метал волфрам, който се среща доста често във всекидневието, увеличава риска от инсулт, категорични са немски учени. Опасността е реална, защото металът се намира не само в жичките на старите осветителни крушки, но и във всеки компютър и джиесем. Досега се смяташе, че минималните количества, които се намират в околната среда, са безобидни.
Специалистите обаче вдигат тревога. Те установили, че хората, при които се откриват по-високи концентрации на волфрам, получават мозъчен удар два пъти по-често. Изводите са на екипа на проф. Джесика Тиръл от университета на Ексетер, който анализирал данните от мащабно здравно проучване в САЩ. В продължение на 12 г. било следено за здравето на 8614 доброволци между 18 и 74 г. Урината им била изследвана редовно.
При статистическата оценка на данните учените открили неочаквана зависимост: високи стойности на волфрам в урината били свързани с двойно по-голям риск от инфаркт. Връзката била много специфична. При високи стойности на волфрам например нямало повишен риск от сърдечносъдови заболявания. Освен това откритата зависимост съществувала независимо от останалите рискови фактори за инсулт като високи нива на холестерола и наднорменото тегло.
Приложението на волфрам през последните години се увеличи неимоверно. Тежкият метал се среща в уреди за всекидневна употреба като компютри и джиесеми. Така все по-често попада в околната среда, във водата и дори в обработваемите площи. Нашите наблюдения сочат, че волфрамът не е толкова безобиден, колкото се смяташе, подчертават учените. Те все още не могат да обяснят как някои хора имат по-високи концентрации на тежкия метал в организма си. Предупреждават да се внимава с употребата на нови вещества в индустрията, чието влияние още не е изследвано дългосрочно. Инсултът настъпва, когато възниква проблем с кръвоснабдяването на определен участък от мозъка.
Нервните клетки там умират поради липса на кислород и хранителни вещества. Този вид заболявания са основна причина за трайната нетрудоспособност на хората в индустриалните страни и е сред челните места като причина за смърт. 40% от инсултите могат да бъдат предотвратени, ако се обръща внимание на ранните предупредителни сигнали, които тялото изпраща. Става дума за транзиторно-исхемичната атака, която е предвестник на инсулта. Ако внезапно виждате размазано с едното око като през матирано стъкло, а после става тъмно, вземете мерки. Миниинсултът обикновено е предизвикан от капка съсирена кръв, която за кратко време запушва съд в мозъка.
Тя се отделя от стеснение на сънната артерия. Тази каротидна стеноза се дължи на калцирането ѝ. Тромбът обаче може да е предизвикан и от предсърдно мъждене. Временното блокиране на кръвообращението не може да се сравнява с голям инсулт. Въпреки това е спешен случай, при който трябва да се потърси невролог. След него има по-голям риск от удар. Над 10% от пациентите претърпяват инсулт до 4 седмици след по-лекия инцидент, а около 17% – до три месеца. Не може обаче да се предскаже дали инсултът ще бъде лек или тежък, съдейки само по ранните симптоми на временна исхемия.